Verem İle İlgili Kompozisyon

0

Verem ile ilgili kompozisyon. Veremin nasıl bir hastalık olduğunu, ülkemizde verem ile yapılan yapılmış savaşı anlatan bir kompozisyon örneği.

Verem Savaş Eğitim haftası resimleri
VEREM VE SAVAŞ

Advertisement

«Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi
Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi»

Ey büyük Kanuni!.. Sözlerin de kendin kadar yüce ve güzel. Gerçekten de insanlar için, sağlık kadar büyük bir devlet olamaz.

Bir insanın milyonlarca lirası, uçsuz bucaksız malı olmuş, sağlığı olmayınca ne değeri olabilir? însanın en gerçek zenginliği sağlığıdır. Onun ne büyük bir hazine olduğunu sağlığını yitirenler anlar.

Hastalığın hepsi zordur. Küçük bir nezle, bir grip bile insanı yıpratır, eritir, yatağa düşürür. Hele bu hastalıklar verem gibi korkunç, insanları can evinden vuran, ağız dolusu balgam ve kan kusturarak ölümün kucağına atan bir hastalık olursa…

Advertisement

Verem, hem maddî, hem manevî bakımdan ıstırap verici, insan ömrünü zehreden, bulaşıcı bir hastalıktır. Fakat varlığı ve belirtisi erken anlaşılırsa her devrede tedavisi mümkündür.

Verem mikrobunu Robert Koch isimli bir bilgin bulmuştur. O, bu buluşu ile tıp tarihine altın bir yaprak eklemiş, insanlığı bü^ük bir belâdan kurtarmıştır.

Hükümetimiz, verem âfetini ortadan kaldırmak, bizleri bu korkunç hastalığın yırtıcı pençesinden kurtarmak için hiçbir fedakârlıktan çekinmiyor. Açtığı Verem Savaş Dernekleriyle bizlere geniş ölçüde yararlı oluyor. Bu derneğe yapacağımız en küçük yardım, bir can, bir hayat kurtaracaktır. Onun için bu derneğe elimizden geldiğince yardım edelim. Unutmayalım ki «Birimiz, hepimiz; hepimiz, birimiz içindir.»


Leave A Reply