Verim Nedir? – Nasıl Hesaplanır? Fizikte Verimin Formülü Nedir?

12

Fizikte verim nedir, verim nasıl hesaplanır? Fizikte verimin formülü nedir? Fizikte verim konusunun açıklaması hakkında bilgi.

verim

Advertisement

Verim Nedir – Formülü (Fizik)

Günlük işlerimizde bir çok makina kullanırız. Bu makinalar bize bir iş yapar. Bu işi yaparken de enerji harcarlar, örneğin otomobil benzin yakar, çamaşır makinası elektrik harcar. Bir makina iş yaparken kullandığı enerjinin bir kısmı, sürtünmeler nedeniyle ısıya dönüşür ve kaybolur. Bu nedenle de makina, harcamış olduğu enerjinin hepsini işe çeviremez. Makinanın yaptığı iş, kullandığı enerjiden daima azdır. Ancak ideal, yani sürtünmesiz bir makina kullandığı enerji kadar iş üretebilir. Bu da olanaksız. Çünkü sürtünmeyi yok etmek olası değil. Kaldı ki sürtünme, bir çok hareketin olabilmesi için gerekli de.

Peki bir makina kullandığı enerjinin ne kadarını işe çevirir?

Bu değer her makina için farklıdır. İşte bunu anlatabilmek için “verim” kavramı tanımlanmıştır. Eğer bir makina kullandığı enerjinin ancak yarısını işe çevirebiliyorsa “verimi yüzde ellidir” denir. Bu oranı bilmekle makinanın belli bir iş için ne kadar enerji kullanacağını ya da belli bir enerjiyle bize ne kadar iş yapacağını bulabiliriz.

Bu açıklamalara göre verim şöyle tanımlanabilir : Bir makinanın ürettiği işin kullandığı enerjiye oranı o makinanın verimidir.

  • Verim = Üretilen İş / Tüketilen enerji

Bu orandan çıkan değer genellikle yüzde olarak ifade edilir. Bu değer de sıfırla yüz arasındadır. Verim hiçbir zaman % 100 ya da büyük olamaz.

Advertisement


12 yorum

  1. Verim hicbir zaman % 100 ya da buyuk olamaz demissiniz ama % 100’den daha buyuk olamaz denmesi dogru degil mi? Verim % 100’e esit olamaz mi? Mesela hareketli makaralarda

Leave A Reply