Veronica Guerin Kimdir? İrlandalı Korkusuz Gazetecinin Hayatı

0
Advertisement

Veronica Guerin kimdir ve ne yapmıştır? Uyuşturucu mafyası tarafından öldürülen cesur kalem Veronica Guerin’in hayatı, yazıları, çalışmaları.

Veronica Guerin (1958-1996)

Veropica Guerin bir gazeteciydi. O ülkesindeki uyuşturucu ticaretine dur demek için yıllarca kalemini konuşturan, çapulculara meydan vermeyecek yürekte bir insandı, anneydi, eşti, kadındı, İrlandalıydı.

Veronica Guerin

Veronica Guerin, diğer dört kardeşi gibi Dublin’de dünyaya gelir. Katolik okulunda eğitim görür. Takım çalışmasına yatkın, enerji dolu bir kızdır. Basketbol ve futbol oynuyor, irlanda kökenli bir ovun olan Camogie’ye bayılıyordun Manc-hester United’ın koyu bir hayranıdır. Babası gibi muhasebeci olmak için Trinity Koleji’ne kayıt yaptırır. Eğitiminin ardından babasıyla birlikte çalışmaya başlarlar.

1983’te babasının ölümünün ardından yedi yıl boyunca kendi kurduğu halkla ilişkiler şirketini yönetir. Ardından Sunday Business Post Gazetesi’ne ekonomi yazıları yazmaya başlar. Muhabir olarak Sunday Business’a geçer. Bir süre sonra araştırma yazıları yazmaya ve röportajlar yapmaya başlar. Sunday Independent Gazetesi’nde özellikle suç haberleri hazırlar. Bu sırada yazılarında yeraltı dünyası ilişkilerine yavaş yavaş yer vermeye, gelişen uyuşturucu ticaretini eleştirmeye başlar.

Organize çete üyeleriyle bir araya gelmek ve onlarla röportaj yapmak için uğraşır. Kimileriyle görüşme ayarlar, kaynak vermeden uyuşturucu ticaretinin gerçekleriyle ilgili çarpıcı yazılar kaleme alır. Üslubu sert, yüreği temizdir, doğruların peşindedir. Adı yalnızca İrlanda’da değil, uluslararası camiada da duyulmaya başlamıştır. Göz göre göre çocukların ve gençlerin ölümüne yol açan uyuşturucu ticaretinin neden engellenemediğini, ortalıkta dolaşan bu insanların neden hapse tıkılmadıklarının hesabını sorar.

Advertisement

Veronica Guerin

Mafyanın Tehditleri Başlar

Kısa bir süre sonra tehditler almaya başlar. En kestirme yoldan Veronica’ya haber gönderirler. Evinin penceresine iki el ateş edilir 1994’te. Bu olay Guerin’i durduracağı yerde, daha da ateşlendirir. Kısa bir süre sonra evine gelen bir adam onu kalçasından tek el ateş ederek yaralar. Bu tehditlerin onun yazdığı makaleler yüzünden olduğu bilinmektedir. Evine güvenlik sistemi kurulur ve evin önünde polisler nöbet tutar. Ancak bu girişimleri bir süre sonra bağlantılarını engellediği için sonlandıracaktır.

Hiçbir şey Veronica’yı korkutmaz. O dönemde yeraltı dünyasının ünlülerinden John Gilligan’ın villasına gider ve ona bu serveti nasıl edindiğini sorar. Adam daha cümlesini bile bitirmeden, Veronica’yı dövmeye başlar. Eğer bu olaydan birilerine bahsedecek olursa, çocuğuna ve ailesine zarar vereceği tehdidini savurur. Veronica’yı bu olay da durdurmaz, ancak bu cüretkâr adamın ailesine yapabilecekleri şeyler için endişelenmeye de başlar. Yine de şöyle düşünür, olayı herkes biliyordur ve John Gilligan onu öldürme cesaretini bulamayacaktır.

Maalesef, Veronica’nın düşündüğü gibi olmaz. 25 Haziran 1996 günü, Dublin yakınlarında, iki motosikletlinin silahlı saldırısına uğrar ve olaydan sağ kurtulamaz. Veronica Guerin 1996 yılında görevi başında savaş, politik nedenler, yolsuzluk, cinayet, insan hakları gibi sebeplerle ölen yirmi altı gazeteciden yalnızca biridir. Aynı yıl Türkiyede Metin Göktepe, Kutlu Adalı (Kıbrıs), Selahattin Turgay Daloğlu adlı gazeteciler hayatını kaybetmiştir. \

Veronica Guerin’in ölümünün ardından, devlet hızla yeraltı dünyasından pek çok insanı tutuklar. John Gilligan yirmi yıl hapse mahkûm olur. 2000 yapımı “When The Sky Falls” filmi Veronica Guerin anısına çekilmiştir. Ayrıca, Joel Schumacher’in yönettiği 2003 yapımı “Veronica Guerin” adlı filmde Cate Blanchett, İrlandalı gazeteciyi canlandırmış, uyuşturucu baronlarına karşı verdiği mücadeleyi anlatmıştır. Christy Moore’un onun için bestelediği “Veronica” adlı bir şarkısı vardır.

Advertisement


Leave A Reply