Vibrafon Nedir? Vibrafon Müzik Aleti Özellikleri – Hakkında İlginç Gerçekler

0
Advertisement

Vibrafon Müzik Aleti nedir, nasıl bir enstrümandır? Vibrafon Müzik Aletinin bulunuşu, tarihçesi ve özellikleri nelerdir, hakkında ilginç gerçekler.

Vibrafon

Vibrafon, perküsyon ailesinde, vibes veya vibraharp olarak da adlandırılan bir araçtır. Vibrafon, genel tasarımında ksilofona benzer, ancak ahşap yerine alüminyumdan yapılmış çubuklara sahiptir. Vibrafon ayrıca çubuklara tokmaklar çarptığında çıkan seste değişikliklere izin veren bir pedala sahiptir. Pedal ayrıca sesin duyulma süresini de değiştirir. Vibrafon, Henry Schluter’ın ABD’deki Leedy Manufacturing Company tarafından 1920’lerin başında icat edilen daha önceki bir enstrümanda birkaç iyileştirme yaptıktan sonra sadece 1927’de geliştirildiği için nispeten yeni bir enstrümandır.

Vibrafon

Vibrafon Hakkında Gerçekler:

 • ‘Vibrafon’ kelimesi, ‘titreme veya titreşim’ anlamına gelen Latince ‘vibrare’ kelimesinden türetilmiştir.
 • Mevcut özelliklerine sahip orijinal vibrafon “Model 145” olarak adlandırıldı ve bu model 1927’de yaratıldığından bu yana yapılan değişiklikler esas olarak cihazların boyut ve ağırlığındaydı.
 • Vibrafon, alüminyum çubukların hepsi bir seviyede olacak, ancak bir piyanoya benzer iki sıra olacak şekilde yapılır. Çubukların bir deliği vardır ve çerçeveye ip ile tutturulmuştur. Çubuklar, çubukların serbestçe titreşmesini mümkün kılan izolasyon plakaları ile ayrılır.
 • Bazı vibrafon çalanlar, her elde yalnızca iki tane olmak üzere (toplamda dört) iki tokmak kullanırlar. Çok yetenekli bazı oyuncular vibrafon çalmak için beş veya altı tokmak kullanırlar.
 • Bir vibrafonun ana parçaları çerçeve, pedal, rezonatör tüpleri, vibratör diskleri, iğler ve ses çubuklarını içerir. Motor vibrato olarak adlandırılır. Pedala secco veya damper pedalı denir.
 • Enstrümanı daha çekici ve simetrik hale getirmek için rezonatör tüpleri genellikle yarım daire şeklinde düzenlenir, ancak doğru sesin üretilmesini sağlamak için bunlarda ayarlamalar yapılır.
 • Vibrafon tokmak genellikle ucunda bir lastik topla (alüminyum çubuklara çarpan kısım) üretilir.
 • Vibrafonu çalarken tokmak için farklı teknikler vardır. Bazıları, işaret parmağı ve başparmak arasında tokmak tutarken, bazı oyuncuların farklı sesler yaratmalarını sağlamak için birçok farklı tokmak vardır.
 • Louis Armstrong, vibrafon tarafından yaratılan sesin hayranıydı. 1931’de Louis Armstrong ve Lionel Hampton (bir vibrafon dehası olarak kabul edilir) birlikte kaydedildi.
 • Caz müzisyeni Benny Goodman, vibrafonu kendi müziğine ekledi ve müziğinin büyük bir parçası oldu.
 • Vibrafon, yaratılışından bu yana Lulu (1935’te Alban Berg tarafından), Venedik’te Ölüm (1973’te Benjamin Britten tarafından), Omar (1985’te Franco Donatoni tarafından) ve Zamanın Zaferi (1972’de Harrison Birtwistle) dahil olmak üzere bu enstrüman için özel olarak oluşturulan birçok klasik kompozisyon için kullanıldı.


Leave A Reply