Victor Chang Kimdir? Öncü Kalp Cerrahı ve Tıbbi Vizyoner

0

Çığır açan katkılarıyla kalp tıbbı alanında devrim yaratan çığır açan bir kalp cerrahı olan Victor Chang’ın olağanüstü yaşamını ve mirasını keşfedin. İlk yıllarından dönüştürücü cerrahi yeniliklere kadar, kendini hayat kurtarmaya ve kardiyovasküler sağlık hizmetlerinde çığır açmaya adamış bir adamın ilham verici yolculuğunu keşfedin.

Victor Chang

Dr. Victor Peter Chang, Avustralya’da modern kalp nakline öncülük etmesiyle tanınan, Çin doğumlu Avustralyalı bir kalp cerrahıdır. Onun 1991’deki trajik cinayeti, Avustralya tarihinde önemli bir olaydı; devlet cenazesine ve ölümünden sonra tanınmaya yol açtı; buna 1999’da Halkın Seçimi Ödülleri’nde Yüzyılın Avustralyalısı seçilmesi de dahil.

Chang tıp eğitimini Sidney Üniversitesi’nde tamamladı ve St Vincent’s Hastanesi’nde çalıştı. Avustralya’ya dönmeden önce cerrahi becerilerini geliştirerek Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nde daha fazla eğitim aldı. St Vincent’s Hastanesi’nde, ülkede kalp ve akciğer naklinde lider merkez olan Ulusal Kardiyak Nakil Birimi’nin kurulmasında çok önemli bir rol oynadı. Ekibi kalp nakillerinde yüksek başarı elde etti ve yapay kalp kapakçığının geliştirilmesine katkıda bulundu.

1986 yılında Chang, tıp bilimine ve Avustralya ile Çin arasındaki uluslararası ilişkilere yaptığı katkılardan dolayı Avustralya Düzeni Refakatçisi olarak atandı.

Trajik bir şekilde, Chang’ın hayatı 1991 yılında iki genç adamın başarısız bir gasp girişimi sırasında öldürülmesiyle kısaldı. Mirası, kurduğu Victor Chang Vakfı, ölümünden sonra kurduğu Victor Chang Kardiyak Araştırma Enstitüsü ve St Vincent Hastanesi’ndeki Victor Chang Lowy Packer Binası aracılığıyla varlığını sürdürüyor.

Yaşam ve Tıbbi Kariyer

Victor Chang, Şangay’da İngiliz vatandaşlığına sahip Avustralya doğumlu Çinli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Çocukluğunu Hong Kong’da, Kowloon Tong’daki bir ilkokula ve daha sonra iki yıl boyunca St. Paul’s College’a giderek geçirdi. 1951’de, kendisi henüz 12 yaşındayken annesinin meme kanserinden ölmesinin ardından, bu onun gelecekteki kariyer yolunu derinden etkiledi; Chang ve küçük kız kardeşi, geniş bir ailenin yanında yaşamak için Sidney’e taşındı. Orada, Belmore’daki Belmore Erkek Lisesi’ne gitti ve orta öğrenimini Lewisham’daki Christian Brothers’ Lisesi’nde tamamladı.

Chang’ın ciddi hastalıkların aile üzerindeki etkilerine erken yaşta maruz kalması, tıp alanında kariyer yapma kararını etkiledi. Bu yola Sidney Üniversitesi’nde başladı ve burada akademik olarak mükemmelleşti, Birinci Sınıf Onur derecesiyle Tıp Bilimleri Lisansı ve 1962’de Tıp Lisansı, Cerrahi Lisansı kazandı. Chang’ın kederli bir oğuldan seçkin bir tıp uzmanına yolculuğu kararlılık ve tıp bilimini ilerletmeye yönelik derin bir bağlılıkla damgasını vurdu.

Victor Chang, tıp kariyerine kalp cerrahı Mark Shanahan’ın rehberliğinde St Vincent’s Hastanesi’nde staj yaparak başladı. Potansiyelinin farkında olan Shanahan, Chang’a Londra’da ünlü İngiliz cerrah Aubrey York Mason’dan ileri eğitim alması için tavsiyede bulundu.

1966’da Chang, Royal College of Surgeons’un prestijli Üyesi statüsünü kazandı ve Royal Brompton Hastanesi’nde kardiyotorasik cerrahi konusunda uzmanlaştı. Londra’da bulunduğu dönemde Ann Simmons’la tanıştı ve evlendi. Mükemmellik arayışı onu Amerika Birleşik Devletleri’ne götürdü; burada Mayo Clinic’te iki yıl geçirdi ve sonunda baş asistan oldu. 1972’de Chang, danışman kalp-torasik cerrah olarak St Vincent’s Hastanesine döndü. 1973’te Kraliyet Avustralasya Cerrahlar Koleji Üyesi ve 1975’te Amerikan Cerrahlar Koleji Üyesi olarak atandı.

Chang’ın kardiyotorasik cerrahideki kariyeri St. Vincent Hastanesi’nde gelişti ve burada 1968’de Avustralya’nın ilk kalp naklini gerçekleştirmesiyle tanınan cerrah Harry Windsor ile işbirliği yaptı. 1980’de reddetmeyi önleyici ilaçların kullanıma sunulmasıyla kalp nakilleri daha uygulanabilir hale geldi. Chang, hastanede bir kalp nakli programı kurmak için fon toplanmasında etkili oldu. 8 Nisan 1984’te, 14 yaşındaki Fiona Coote’u ameliyat eden bir ekibe liderlik ederek onu Avustralya’nın en genç kalp nakli alıcısı yaptı.

1984’ten 1990’a kadar Chang’ın birimi 197’den fazla kalp nakli ve 14 kalp-akciğer nakli gerçekleştirdi ve nakil alıcıları için ilk yılın ötesinde %90’lık dikkate değer bir hayatta kalma oranıyla övündü. 1986 yılında tıp bilimine yaptığı önemli katkılardan ve Avustralya ile Çin arasındaki uluslararası ilişkileri geliştirmesinden dolayı Avustralya Nişanı ile onurlandırıldı.

Chang ayrıca kritik bir sorun olan organ bağışçısı sıkıntısına da değindi. Yapay bir kalp geliştirmek ve uygun fiyatlı kalp kapakçıkları üretmek için bilim adamları, mühendisler ve bir pazarlama uzmanından oluşan bir ekibe liderlik etti. 1980’de Singapur’daki Shiley Laboratuvarlarından Frank Tamru’nun yanı sıra mühendisler Richard Martin ve Brij Gupta ile işbirliği yaptı. St. Vincent Kalp Kapakçıklarını geliştirmek için merkezi Singapur’da bulunan ve Guangzhou ve Sidney’de tesisleri bulunan Pacific Biomedical Enterprises Ltd.’yi kurdular. Bu kapakçıklar Asya’da yaygın olarak kullanılmaya başlandı ve Chang’ın küresel ölçekte kalp sağlığını iyileştirme konusundaki kararlılığını ortaya koydu.

Ölüm

4 Temmuz 1991’in o vahim sabahında, Dr. Victor Chang’ın hayatı, şok edici ve anlamsız bir şiddet eylemiyle trajik bir şekilde sona erdi. Başarısız bir gasp girişimi sırasında ölümcül bir şekilde başından iki kez vuruldu. Cesedi, Sidney’in Mosman banliyösündeki bir olukta, Mercedes-Benz 500SL’sinin yanında bulundu; bu kadar seçkin bir şahsiyet için korkunç ve beklenmedik bir sondu.

Bu iğrenç suçun failleri iki Malezyalı adamdı; Chew Seng (Ah Sung) Liew ve Choon Tee (Phillip) Lim. Avustralya’daki başarılı Asyalıların yer aldığı bir dergiden Chang’ı rastgele seçmişlerdi. Toyota Corona’larını kasıtlı olarak Chang’ın aracıyla çarpıştıklarında planları ölümcül bir hal aldı ve onu durmaya zorladı. Chang’ın anlaşılır bir şekilde para taleplerini yerine getirmeyi reddetmesi üzerine bir çatışma çıktı. Tartışmanın hararetinde Liew ölümcül ateş açtı. İlk kurşun Chang’ın sağ yanağının yakınına çarptı ve sağ kulağının altından çıktı. Yakın mesafeden yapılan ölümcül ikinci atış sağ şakağına girdi ve beynini geçti.

Başlangıçta polis müfettişleri bu suça Triad sendikalarının dahil olduğu yönünde spekülasyonlar yaptı. Ancak daha sonra cinayetin organize suç yoluyla hesaplanmış bir eylem olmadığı, umutsuz ve amatörce bir gasp girişimi olduğu sonucuna varıldı. Bu trajik olay sadece parlak bir cerrahın hayatına mal olmakla kalmadı, aynı zamanda Avustralya’nın her yerine şok dalgaları göndererek ülkenin kolektif hafızasında silinmez bir iz bıraktı.

Miras

1984 yılında Dr. Victor Chang, kardiyoloji ve kardiyotorasik cerrahide eğitimi ve yenilikleri ilerletmeye olan bağlılığının bir kanıtı olarak Victor Chang Vakfı’nı kurdu. Vakıf vizyonu, kızı Vanessa Chang’ın yönetimi altında gelişmeye devam ediyor.

Önleme, teşhis ve tedavi de dahil olmak üzere kalp kası hastalığı araştırmalarına odaklanan Victor Chang Kardiyak Araştırma Enstitüsü, 15 Şubat 1994’te açıldı. Bu önemli girişim, medya patronu Kerry Packer’ın patronu olduğu Başbakan Paul Keating tarafından başlatıldı. Ek olarak, Christian Kardeşler Lisesi’ndeki “Dr Victor Chang Bilim Laboratuvarları” da onun mirasına bir saygı duruşu niteliğindedir.

Başbakan John Howard, kamuoyu önünde önemli bir açıklama yaparak, 1999 Halkın Seçimi Ödülleri’nde Chang’ı Yüzyılın Avustralyalısı ilan etti. Bu onur onu aralarında yüzücü Dawn Fraser, kriket oyuncusu Donald Bradman ve göz doktoru Fred Hollows’un da bulunduğu diğer önemli Avustralyalılar arasına yerleştirdi.

St Vincent Hastanesi’ndeki Victor Chang Lowy Packer Binası, 2008’de tamamlanan önemli bir gelişme, devlet finansmanı ve özel bağışların birleşimiyle mümkün oldu. Chang’ın yenilikçi düşüncesini, kalp destek cihazı geliştirme konusundaki katkılarını ve hastalara ve ailelerine gösterdiği şefkatli ilgiyi vurgulayan Danimarka Veliaht Prensesi Mary tarafından resmi olarak açıldı.

Time dergisi, “Altın Yıldönümü” makalesinde Chang’ın derin etkisini fark etti ve onu 1979-1989 arasındaki on yıl boyunca Güney Pasifik’teki önemli bir figür olarak gösterdi. Etkisi ömrünün ötesine geçerek son yarım yüzyıl boyunca bölgenin tarihini şekillendirdi.

Sydney Ferries, 2017 yılında Emerald sınıfı feribotlarından birine onun adını vererek Chang’ı onurlandırdı ve onun mirasını kamu bilincinde daha da sağlamlaştırdı.


Leave A Reply