Victor Hugo Edebi Kişiliği

0

Victor Hugo’nun edebi kişiliği ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı yazımız. Victor Hugo edebi kişiliği.

Victor Hugo

Advertisement

Victor Hugo’nun Edebî Kişiliği

Fransız romantizminin en ünlü siması olan Victor Hugo, yalnız zamanının büyük edebiyatçısı olarak kalmamış, kendinden sonra gelenleri de etkilemiştir. Victor Hugo’nun eserlerinde, daha sonra meydana çıkan Parnas sembolist edebî okullarını hazırlayan tohumlar görülebilir. Baudlaire, Verlaine, Rimbaud gibi çok değişik yönlü ediplerin Victor Hugo’ya birçok şeyler borçlu oldukları bir gerçektir.

Victor Hugo’nun benzeri yaratılması güç bir tekniği vardı. Bu sayede, eski birçok kuralları kırdı, Fransız şiirine büyük bir ahenk getirdi. Dil bakımından romanları da şiirleri kadar sağlamdır. Bu bakımdan Balzac’ı, Dumas’yı geride bırakmıştır. İnanılmaz bir kolaylıkla yazan Victor Hugo, bir dil üstadı olduğu kadar, son derece duyar, ilham kaynakları sınırsız bir yazardı. XIX. yüzyıl Fransız edebiyatının en büyük siması olduğu bir gerçektir.

Hugo’nun başlıca eserleri şunlardır. Odes et Poesies Diverses (1822); Cromwell (1827); Les Orientales, Marion de Lorme (1829); Hernani ( 1830); Notre-Dame de Paris, Feuilles d’Automne (1831); Le Roi s’Amuse (1832); Lucrece Borgia, Marie Tudor (1833); Les Raynos et les Ombres (1840); Les Contemplations ( 1856); Les Mirables (1862); Quatre-Vingt-Treize (1874); La Legende des Siecles (1858); Le Pape (1878); La Leğende des Sîecles (3. seri 1883).

Advertisement


Leave A Reply