Videoton Futbol Takımı Hakkında Bilgi

0
Advertisement

UEFA Avrupa liginde Trabzonspor ile şleşen Macaristan’ın Videton futbol takımı hakkında bilgi.

Videoton ArmasıVideoton Macaristan’daki Fejér iline bağlı bir şehir olan Székesfehérvár’ın bir takımıdır. Şehrin adı Feherar olarak okunmaktadır. Kuruluş tarihi 1941’dir. Renkleri mavi kırmızıdır.

Videoton futbol takımı son dönemde önemli başarılar elde etmiştir. 2011 yılı Macaristan ligi şampiyonluğu, 2010 ve 1976 yılında da Macaristan ligi ikinciliği elde etmiştir. Ayrıca Videoton futbol takımı 2006 Macaristan Kupası ile 2008, 2009 yıllarında da Macaristan Lig Kupasını kazanma başarısı göstermiştir. Macaristan’ın son dönemde ki formu ve başarıları iyice yükselen takımlarından birisidir.

1985 yılına UEFA kupasında final oynamayı başarmış ve finalde Real Madrid’e elenerek kupayı kazanamamıştır.

Videoton futbol takımında 2012 sezoununda İspanya – Brezilya – Portekiz – Hırvatistan – Slovakya – Cape Verde – Yunanistan – Arnavutluk’tan futbolcuların bulunması dikkat çekiyor. Takımın hemen hemen yarısı yabancılardan oluşuyor.

Ayrıca ilginç bir nokta Videoton takımının şehri olan Feherar tam 145 yıl boyunca Osmanlı hakimiyetinde kalmış bir şehir.

Advertisement

Trabzonspor’un 2012 UEFA Avrupa ligi Play-off rakibi olan Videton gründüğü kadar kolay ve zayıf bir ekip değil. Aksine geçmiş yıllardaki başarısını yakalamaya çalışan ve Macar Ligini şampiyon olarak bitirmiş bir ekip.

Transfermarkt sitesinin verdiği bilgilere göre en pahalı oyuncusu orta sahada oynayan Brezilya’lı 20 yaşındaki Renato Neto. 1.500.000 Euro değerinde ki futbolcu bu sene Videoton ekibine katıldı.

Videoton daha önce 1976 yılında Fenerbahçe ile yine UEFA Kupasında eşlemiş. İlk maçı Fenerbahçe 2-1 almasına rağmen rövanşta Videoton maçı 4-0 alrak Fenerbahçe’yi elemiştir.


Leave A Reply