Vikingler Hakkında Kısaca Bilgi

0

Vikingler ile ilgili olarak kısaca genel bilgilerin verildiği sayfamız. Kısaca Vikinglerin tarihi hakkında bilgi

Advertisement

VIII. yüzyılda, Avrupa kıyılarına akınlar yapan Vikingler, Kuzey Avrupalı savaşçı ve denizci insanlardır. Bugünkü Norveçliler, İsveçliler ve Danimarkalılar’ın ataları olan Vikingler’e, Kuzey Adamları anlamına “Norsemen – Norman” adı da verilir.

Vikingler, gezici, maceracı ve savaşı seven insanlardır.

Avrupa’da ilk önce 790 yılında göründüler. İrlanda’yı, İngiltere’yi, Fransa ve Almanya’yı korku içinde bırakan Viking akıncıları kendilerine yeni yurtlar kurdular. Öldüren, soyan ve yakan Vikingler, Hıristiyan Avrupa’da «Tanrı’nın öfke elçileri» sayıldı. Kiliselerde dualar okundu, Tanrı’ya, bu felâketten kendilerini kurtarması için yalvarıldı. İlk akınlardan sonra Vikingler’in bir kısmı Britanya Adaları’nda (841), bir kısmı Fransa’nın kuzeyinde (845) yerleşti. İngilteredeki’ler, Saksonlar ve Angl’lar ile karıştı. Kuzey Fransa’dakiler, yeni akınlarla kuvvetlendiler ve 911′ de burada Norman Dukalığı’nı kurdular. Bugün de aynı bölge Normandia adını taşır.

Advertisement

Viking akınları 1000 yılına kadar sürdü. Bu tarihten sonra yerleştikleri yerde uygar hale gelen bu kavim, önce ayrı topluluklar halinde kaldı, sonra da ülke halkına karıştılar.


Leave A Reply