Vikingler Kimlerdir? Nerede, Nasıl ve Ne Zaman Yaşadılar? Haklarında Bilgiler

0

Vikingler kimlerdir? Vikingler nerede ve ne zaman yaşamışlardır? Vikinglerin özellikleri, hakkında bilgiler.

Vikingler; Viking sözcüğü Orta Çağda denizden gelen soyguncu anlamına geliyordu. Günümüzde Viking’i İskandinav ülkeleri Norveç, Danimarka ve İsveç’te yaşamış kuzeyli halklar için kullanıyoruz.

Vikingler kendi ülkelerinde çiftçiydiler. MS 8. yy.da daha fazla toprak aramaya başladılar. Denizi geçerek baskınlar yaptılar ve başka ülkelere yerleştiler. Aynı zamanda Bizans’a (İstanbul) kadar doğuya ve batıda Atlantik’i geçerek yeni topraklara kadar ulaşan büyük tüccarlardı.

vikingler

Günlük yaşam

Vikinglerin çoğu çiftçiydi ve nerede yerleşirlerse yerleşsinler aynı tür çiftlik evi yaparlardı. Evdeki en önemli kısım büyük salondu. Daha önceki zamanlarda burası ailenin yaşadığı, yediği ve uyuduğu yerdi. Sonraları salon, yeme ve içme odalarına ayrıldı. Odanın ortasındaki açık ateşte yemek pişirildiğinden evlerin içini duman kaplıyordu.

Vikingli çiftçiler buğday, yulaf ve arpa gibi her türden tarım ürünü ile lahana, fasulye ve havuç gibi sebzeler yetiştirirdi. Sığır, koyun domuz ve tavuk beslerler; ancak kuş ve balık da avlarlardı. Bu yiyeceklerin bir bölümü salonun çatısında tütsülenir, kurutulur veya kışın yemek için tuzlanırdı.

Viking erkek ve kadınları parlak kıyafetler giymeyi ve takı takmayı severlerdi. Kadınlar genellikle eşarp takar, bileğe kadar yünden veya ketenden bir elbise ve bunun üzerine : de büyük broşlarla tutturulan bir üst elbise giyerlerdi. Kolyeler, bilezikler ve yüzükler de takarlardı. Erkekler üstünde bir tunikle yünden pantolonlar giyerlerdi.

vikingler

Tüccarlar ve istilacılar

Vikingler, kendi yaptıkları mallarla ve uzaktaki ülkelerle yaptıkları ticaretle ünlüydüler. İzlanda’ya kadar kuzeyle ve Lapplarla (fil dişi ve kürk için), Bağdat (ipek ve baharat için) ! kadar güneyle ve Rusya’nın (köle ve kürk için) iç kesimlerindekilerle ticaret yaparlardı.

Şehirlerde zanaatkarlar çok farklı ürünler yaparlardı: Örneğin mutfak için tencere ve tavalar, elbise ve takılar, aletler ve bronzla demirden silahlar. Mallan değiş tokuş ederler; aynı zamanda kendi paralarını basarlardı.

Ancak, Vikingler en çok diğer halkların topraklarının vahşi istilacıları olarak bilinirler. İngiltere’yi ilk olarak MS 793’te istila ettiler, istilacılar, talan etme ve köle peşindeydi. Köleler, kari denilen özgür insanlar için çiftliklerde çalışırdı. Özgür insanlardan daha önemli olanlar zengin toprak sahipleriydi. Bunlara jarl (reis) adı veriliyordu, istila takımlarında yer alan savaşçılar kılıçlar, kalkanlar, oklar ve baltalar gibi ağır silahlara sahiptirler. Miğfer ve zincir zırh kullanıyorlardı.

vikingler

Viking Gemileri

Vikinglerin ticaret ve istiladaki başarılarının anahtarı gemileriydi. Vikingler, Atlas Okyanusunu geçmeye dayanıklı, hızlı ve güçlü gemiler yaptılar. Yaklaşık MS 1000’de Viking kâşifi Leif Ericsson, Kuzey Amerika’da yeni bulunan topraklara kadar gitti.

Vikingler sadece istila için uzun gemiler (bir tanesi 200 savaşçı taşıyordu) değil, ticaret için knarr denen daha geniş ve derin gemilerle faering denen kürekli küçük tekneler de yapıyorlardı. Gemilerin hem kürekleri hem de yelkenleri vardı.


Kaynak – 2

VIII. yüzyılda, Avrupa kıyılarına akınlar yapan Vikingler, Kuzey Avrupalı savaşçı ve denizci insanlardır. Bugünkü Norveçliler, İsveçliler ve Danimarkalılar’ın ataları olan Vikingler’e, Kuzey Adamları anlamına “Norsemen – Norman” adı da verilir.

Vikingler, gezici, maceracı ve savaşı seven insanlardır.

Avrupa’da ilk önce 790 yılında göründüler. İrlanda’yı, İngiltere’yi, Fransa ve Almanya’yı korku içinde bırakan Viking akıncıları kendilerine yeni yurtlar kurdular. Öldüren, soyan ve yakan Vikingler, Hıristiyan Avrupa’da «Tanrı’nın öfke elçileri» sayıldı. Kiliselerde dualar okundu, Tanrı’ya, bu felâketten kendilerini kurtarması için yalvarıldı. İlk akınlardan sonra Vikingler’in bir kısmı Britanya Adaları’nda (841), bir kısmı Fransa’nın kuzeyinde (845) yerleşti. İngilteredeki’ler, Saksonlar ve Angl’lar ile karıştı. Kuzey Fransa’dakiler, yeni akınlarla kuvvetlendiler ve 911′ de burada Norman Dukalığı’nı kurdular. Bugün de aynı bölge Normandia adını taşır.

Viking akınları 1000 yılına kadar sürdü. Bu tarihten sonra yerleştikleri yerde uygar hale gelen bu kavim, önce ayrı topluluklar halinde kaldı, sonra da ülke halkına karıştılar.


Leave A Reply