Vincent Persichetti Kimdir?

0
Advertisement

Vincent Persichetti Kimdir? Amerikalı bir besteci olan Vincent Persichetti hayatı ve çalışmaları hakkında genel bilgiler.

Vincent Persichetti (d. 6 Haziran 1915, Philadelphia – ö. 14 Ağustos 1987, Philadelphia, ABD), ABD’li besteci. Kontrapuntal çok sesliliğe dayanan üslubu, güçlü ritimleri ve çoğunlukla diyatonik melodileriyle tanınır.
Vincent Persichetti
Beş yaşında piyano, sekiz yaşında da müzik kuramı dersleri almaya başladı. İlk iki yapıtını 14 yaşında besteledi. Besteci Roy Harris’in ve Philadelphia’daki Curtis Müzik Enstitüsü’nde orkestra şefi Fritz Reiner’in öğrencisi oldu. 1942’de Philadelphia Konservatuvan’nda, 1948’de de New York kentindeki Juilliard Müzik Okulu’nda ders vermeye başladı. Ayrıca Philadelphia’ daki Elkan-Vogel Company’nin müzik editörlüğünü üstlendi.

Persichetti’nin bando ve çeşitli oda grupları için pek çok yapıtı yayımlandı; bunlardan Piyano Beşlisi (1955) büyük hayranlık uyandırdı. Ayrıca dokuz senfoni, birçok piyano konçertosu, şarkılar, biri klavsen için (1951) olmak üzere solo sonatlar, bale müziği ve büyük bir grup oluşturan serenatlar yazdı. The Creation (Yaratılış) oratoryosu ilk kez 1970’te seslendirildi. Korangle ve yaylı çalgılar orkestrası için konçertosu 1978 Friedheim Ödülü yarışmasında birincilik ödülünü kazandı.

Persichetti’nin Twentieth-Century Harmony: Creative Aspects and Practice (1961; Yirminci Yüzyıl Armonisi: Yaratıcı Yanları ve Uygulama) adlı bir de kitabı yayımlanmıştır.


Leave A Reply