Viranşehir Nerededir?

0

Viranşehir nerededir? Viranşehir hangi ilimize bağlıdır? Viranşehir ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

viransehirViranşehir; Şanlıurfa İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 1 bucağı (Demirci), 51 köyü vardır. İlin doğusunda; kuzeyden Siverek ve Diyarbakır’ın Pirinçlik, doğudan Mardin’in Derik ve Kızıltepe, güneyden Harran ve Ceylanpınar, batıdan Merkez ilçeleriyle çevrilidir.

Advertisement

İlçe toprakları genelde dalgalı düzlüklerle kaplıdır. Kuzeye doğru yükselti artar, Karacadağ Kütlesi’nin güney etekleri ilçe topraklarına sokulur. Madal Tepe (1.895 m) en yüksek noktadır. İlçe merkezi çevresinde yükselti 600 m yaylalarda 750 m dolayındadır. Doğuda Büyükdere, orta bölümde Arslanbaba Deresi, Karahisar Çayı başlıca ırmaklardır ve tümü kaynaklarını kuzeydeki Karacadağ Kütlesi’nden alır. Sular yazın kurur. Kalkerli alanlarda karstik kaynaklar görülür. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılıman ve yağışlı geçer. Yağışın büyük bölümü ilkbahar ve kış aylarında düşer. Yıllık ortalama sıcaklık 17.8°C, yağış tutan 550 mm’dir. Bitki örtüsü çok zayıftır. Yazın kuruyan bozkır bitkileri, doğal bitki örtüsünü oluşturur. Irmak boylarında söğüt toplulukları görülür.

Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Buğday, arpa, mercimek, nohut, pamuk, pamuk tohumu, susam, üzüm, antepfıstığı, zeytin başlıca tarım ürünleridir. Karacadağ eteklerinde koyun, güneyde sığır yetiştirilir. Besi sığırcılığı gelişmektedir. Canlı hayvan ticareti yapılır. Tarımsal üretime, Ceylanpınar Tarım İşletmeleri’nin katkısı büyüktür. Takurtukur Dağı eteklerinde, deniz düzeyinden 575 m yükseltide, Şanlıurfa-Mardin Karayolu üzerinde kurulu ilçe merkezi, il merkezine 94 km uzaklıktadır.


Leave A Reply