Virüs Nedir?

0

Virüsler hakkında bilgi. Virüs nedir virüsler hangi hastalıklara yol açarlar.

Virüs nedirİntani (bulaşıcı) hastalıkları meydana getiren etkenler çeşitli yapı ve boyutta mikroorganizmalar olduğu bilinmektedir. Bunları, yapı farklarını bir tarafa bırakarak, sadece büyüklükleri bakımından şöyle sıralıyabiliriz: Protozonlar, Mantarlar, Bakteriler, Riketsiyalar ve virüsler.

Advertisement

Virüsler bilinen etkenlerin en küçükleridir. En küçük virüslerin boyu 8-15 milimikron, daha iricelerinin ise 125-275 milimikron arasındadır (Milimikron, milimetrenin milyonda biridir).

Virüslerin özellikleri derinlemesine olarak halen tam olarak bilinememektedir. Canlı veya cansız oldukları sorusu da kesin olarak cevaplandırılamamıştır. Ancak elektron mikroskobu ile görülebilirler. Canlı hücrelerde uygun şartları bulunca çoğalırlar. Genel olarak virüs hastalıklarını geçiren kimselerde, devamlı bağışıklık meydana gelir. Örneğin kızamık, çiçek, kabakulak geçirenler ikinci defa bu hastalığa yakalanmazlar (nezle, enfluanza, herpes gibi hastalıklar hariç).

Şimdiye kadar virüs hastalıkları için özel bir ilaç bulunamamıştır. Bağışıklık serumları da pek işe yaramamaktadır. Ancak kuluçka devrinde virüsler iyice yayılmadan yapılan serum tedavisi, birkaç virüs hastalığında faydalı olabilmektedir. Örnek olarak kızamıkta koruyucu olarak özel serum kullanılır.

Bugün virüslerle meydana geldiği bilinen hastalıkların bazıları şunlardır:

Advertisement

Soğuk algınlığı, salgın ansefalit, aft humması, basit herpes, zona, intani hepatit enfluanza, kızamık, kabakulak, kızamıkçık, tatarcık humması, poliyomiyelit (çocuk felci), kuduz, çiçek, trahom, suçiçeği, siğil, sarı humma.


Leave A Reply