Vladimir Ipatieff Kimdir?

0
Advertisement

Vladimir Nikolayevich Ipatieff kimdir ve ne yapmıştır? Vladimir Ipatieff hayatı, biyografisi, kimya alanındaki çalışmaları hakkında bilgi.

Vladimir Nikolayevich Ipatieff

Vladimir Ipatieff; (d. 21 Kasım 1867, Moskova, Rus Çarlığı – ö. 29 Kasım 1952, Chicago, ABD), Rus asıllı ABD’li kimyacıdır. Hidrokarbonların yüksek basınç altında katalizörlerle tepkimeleri konusunda ilk araştırmaları yapmış, ayrıca yüksek oktanlı benzin üretimine ilişkin bir yöntem geliştirmiştir.

1887’de Rus ordusunda subay oldu. 1889’dan 1892’ye değin Petersburg’daki Mihail Topçuluk Akademisi’nde çalıştı; 1898-1906 arasında gene aynı kurumda kimya dersi verdi. 1897’de Münih’teki çalışmalarıyla kauçuğun temel molekül birimi olan izoprenin yapısını buldu. Rusya’ya döndükten sonra hidrokarbonlar üzerindeki çalışmalarını sürdürerek yüksek basınç altında ve katalizör eşliğinde yürütülen tepkimeleri denetlemeyi ve yönlendirmeyi başardı.

I. Dünya Savaşı’nın başlarında Rus hükümetinin kimya komitesi yöneticiliğine getirilen Ipatieff savaş süresince kimya sanayisinde yönetsel görevler aldı. Komünizm karşıtı olmasına karşın, Rus Devrimi’nden sonra da hükümet için çalıştı. Ama 1930’da SSCB’den ayrılarak ABD’ye gitti ve Chicago’da Universal Oil Products Company’de çalışmaya başladı. Düşük oktanla yakıtlardan yüksek oktanlı benzin üretimi başta olmak üzere, sanayide çeşitli amaçlarla yararlanılan kataliz yöntemlerini geliştirdi.

Advertisement

Leave A Reply