Vücudumuzdaki Bezler ve Görevleri

0

Vücudumuzda yer alan bezler nelerdir? Vücudumuzdaki bezlerin görevleri nelerdir? Tükürük bezleri, karaciğer, tiroid gibi bezler hakkında kısa açıklamalar.

İçinden geçen kandan bazı maddeleri ayırarak salgı meydana getiren organlara «bez» (gudde) adı verilir. Bunlar sindirim, sinir veya üreme sistemi gibi değişik sistemler de bulunmaktadır.

Advertisement

Vücudumuzda ki başlıca bezler şunlardır:

Tükürük bezleri : Üç çifttir. Bulundukları yerlere göre kulakaltı, çenealtı ve dilaltı tükürük bezleri diye anılır. Besin maddelerinin ağızda yumuşayarak erimelerine, böylece sindirime hazırlanmalarına yarayan tükürüğü salgılarlar.

Karaciğer : Vücudun en büyük bezidir. Karın boşluğunun üst kısmını doldurur. 1 – 1,5 kilogram ağırlığındadır, rengi koyu kırmızıya çalar kahverengidir. Kanı süzerek vücudu zararlı maddelerden temizlemek, şeker miktarını ayarlamak, bir çeşit yağ deposu vazifesini görmek gibi çeşitli görevleri bulunmaktadır.

Pankreas : Karın boşluğunda, midenin az gerisinde 15 sın. uzunluğunda 70 gr. kadar ağırlîğmda bir bezdir. Ozsuyunu barsak boşluğuna döker. Bu Özsu diyastazlarla, sakkaroz ve laktozdan başka bütün besinlere etki eder. •

Advertisement

Tiroid Bezi (Kalkansı Bez) : Boynun önünde, alt tarafında bir bezdir. Büyüme ve gelişmede önemli bir rol oynar.

Paratiroid : Tiroid bezinin arka yüzündedir. Dört tanedir. Kanda, dolayısıyla vücutta kalsiyum miktarının değişmemesini ve dengede kalmasını sağlar.

Timus : Göğüs boşluğunda, İki akciğerin arasındadır. Üç yaşına kadar büyür, sonra küçülür. Yetişkinlerde artıkları görülür. Küçüklerde çıkartılması gelişmeyi geciktirir.

Hipofiz : Beynin alt tarafındadır. Az çalışması gelişmeyi geciktirir, cücelik yapar. Tersine, salgının gelişmede artması da devlik yapar. Bezin salgısında doğrudan doğruya düz kaslara etki eden bir madde bulunur.

Böbreküstü bezi : Böbreklerin üstündedir. Damar bakımından çok zengindir. Kasların çalışmalarından meydana gelen zehirleri değiştirir, buna ek olarak ürettiği “adrenalin” ile vücuttaki kan basıncını ayarlar.

Üreme bezleri : Erkeklerde er bezleri, kadınlarda da yumurtalıklardır. Bunlar erkeklerde spermlerı, kadınlarda da yumurta hücrelerini meydana getirirler, aynı zamanda kana da cinsiyet hormanlarını salarlar.

Advertisement

Bu bezlerden başka vücutta derinin altındaki ter bezleri, gözün kurumasını önlemek üzere gözyaşı salan gözyaşı bezleri gibi daha farklı türlerde bezler de vardır.


Leave A Reply