Vücut Sağlığı İle İlgili Yazı

0

Vücut sağlığı ile ilgili bilgiler. Vücut ve beden eğitimine dair bir yazı

Spor Yapan ÇocukHayatımız vücudumuzun sağlığına bağlıdır. Bunun için, vücudumuzdaki bütün organların nasıl işlediğini bilmeli, bunların bozulmamasına dikkat etmeliyiz. ilk olarak, vücudumuzu bütünüyle sağlıklı, sağlam tutabilmek için, beden eğitimi’ne önem vermeliyiz.

Advertisement

Beden eğitimi vücudun çeşitli dokularına, organlarına kuvvet kazandırır; kasların çalışmasını kolaylaştırır; onlara güç, çeviklik, düzen verir; kemikleri sıkı tutar, böylece kamburlukları, biçimsizlikleri önler. Kasların iyi çalışması üzerine solunumun çapı genişler: Durgun haldeyken ancak 3,5 litre hava alabilen akciğerler, solunumun çapı genişleyince, 5 – 6 litre hava alır; vücuda giren oksijen artar; kan dolaşımı hızlanır, damarlar rahat çalışır.

Beden hareketlerinin kalp üzerindeki etkileri çok önemlidir. Bu hareketlerle kalp kası kuvvetlenir; böylece, damarlara her defasında 120 santimetre küpe kadar kan gönderebilir. Beden hareketi yapmayanlarda ise bu miktar 50-60 sm. küpü geçmez.

Hareketler sırasında kalp atışının artması normaldir. Bu hal vücudun beslenmesinde faydalı olur. Hareketlerden sonra kalp atışı (nabız) dakikada 200’e yaklaşır. Yalnız, yarım saate varmaz, yeniden 70-80’e iner.

Beden eğitiminin beslenme üzerindeki yararlı sonuçları da çok önemlidir: Normal olarak 1.500-2.000 kalori harcayan bir insan, hareketlerden sonra, 5.000-10.000 kalori harcar. Bu büyük kalori harcama dolayısıyla vücuttaki yağlar erir; iç salgı faaliyeti artar; böbrekler, karaciğer, sindirim düzene girer; terlemeyle de vücuttaki zehirler dışarı atılır.

Advertisement


Leave A Reply