Walter Raleigh Kimdir?

0
Advertisement

İngiltere tarihinde önemli roller oynamış özellikle sömürgecilik tarihine adını yazdırmış bir devlet adamı olan Walter Raleigh hayatı hakkında bilgiler.

Walter RaleighWalter Raleigh (1552- 29 Ekim 1618, Londra)

Ünlü bir İngiliz devlet adamıdır. İngiltere’nin sömürgecilik tarihinde büyük yeri vardır. Oxford’da okuduktan sonra 1569-1576 arasında Fransa’da, Huguenot denilen Protestanların başında, Katolikler’e karşı, sonra da Hollanda’da İspanyollar’a karşı savaştı. 1579’da, üvey kardeşi Humphrey Gilbert’le Kuzey Amerika’ya bîr keşif gezisine çıktı. Kraliçe Elizabeth’in gözüne girmiş olması, kendisine iyi mevkiler sağladı. Kraliçe den, henüz keşfedilmemiş ülkelere seyahat müsaadesi veren mektuplar aldıktan sonra (1584), Orta Amerika’ya çeşitli sefer heyetleri yolladı. Bunlar, Virginia’yı sömürge haline getirmeye çalıştılar. «Yenilmez Armada» (İspanyol Donanması) İngiltere’ye hücum ettiği sırada o da savunmaya girişti. Yalnız, Elizabeth Trockmorton’la ilişkisi meydana çıkınca, Kraliçe’nin gözünden düştü. Bunun üzerine Raleigh, Güney Amerika’ya giderek masal haline gelen Eldorado’yu aramaya girişti (1595). Ertesi yıl Cadix şehrini, daha sonra da Fayal’i de geçirdi. Kraliçe Elizabeth ölünce (1603), Arabella Stuart lehine bir komploya karıştığı iddiası ile Londra Kalesi’ne hapsedildi. Az sonra ölüme mahkum olunduysa da idam edilmedi, 1615’te serbest bırakıldı.

Walter Raleigh, bundan sonra yeniden sömürgecilik siyasetine döndü, Guyana’yı sömürge haline koymak için çalışmalara girişti. Londra’ya dönünce, İspanyollar’a hoş görünmek isteyen kral tarafından, onların kışkırtması ile kafası kesildi.

Walter Raleigh, aynı zamanda iyi bir yazardı. Eserleri, 1829’da Oxford’da topluca yayınlanmıştır.

Advertisement

Leave A Reply