Washington D.C Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Washington D.C. nerededir? Washington D.C. hakkında bilgiler ve tarihi.

Washington D.C. Bayrağı

Washington D.C. Bayrağı

Amerika Birleşik Devletleri’nin federal başkenti. Ülkenin doğusunda, Maryland ve Virginia eyaletleri sınırında oldukça düz bir alanda kuruludur. Metropol alanıyla birlikte 179 km2‘lik bir alan kaplar. Potomac Irmağı, kentin ortasından geçer. Ülkenin yönetim ve siyaset merkezi olan Washington D. C., düzenli ve baştan belirlenen kent tasarımı ilkelerine uygun biçimde geliştirilmiştir. Düzenli yollar, dev binalar, geniş parklar, ilk göze çarpan özelliklerdir.

Geniş yollar boyunca uzanan ağaçlar, birbirini çeşitli yönlerde kesen bulvarlar ve yan yollar kente görkemli bir görünüm kazandırır. Kent alanındaki su yüzeylerinin genişliği yaklaşık 20 km2‘ye ulaşır. ABD devlet başkanlarının ikametgâhı ve ofisi Beyaz Saray (White House), ABD Parlamentosu (Capitol), Amerikan Ordusu Yönetim Merkezi Pentagon, Haberalma Örgütü Merkezi CIA’in Washington’da yer alması, kente yalnız ABD’ nin değil dünyanın en önemli yönetim merkezlerinden biri konumunu kazandırmaktadır. ABD’nin ünlü üniversitelerinden Amerikan Üniversitesi (1893), Georgetown Üniversitesi (1789), George Washington Üniversitesi (1821) Washington’u kültürel açıdan da önemli kılan eğitim kurumlarıdır.

Dünyanın en büyük ve ünlü kitaplıklarından olan Kongre Kitaplığı, Capitol yakınındadır. Yüksek mahkemeler ve önemli anıtlar (Washington Anıtı, Lincoln Anıtı, Thomas Jefferson Anıtı), sanat galerileri, müze ve sergiler, bilimsel ve kültürel araştırma kuruluşları, Ulusal Arboretum, çeşitli sağlık kuruluşları, parklar ilgili odaklarıdır. Taşıdığı özellikler nedeniyle, iç ve dış turizm açısından ABD’nin en hareketli merkezlerinden biridir.

Washington D.C. Tarihi: 1790’da, Federal Yönetim merkezi için George Washington, kesin yeri saptadı. 1792’de, Beyaz Saray’ın; 1793’te Capitol’un (Parlamento) yapımına başlandı. ABD Kongresi ilk toplantısını Washington’da yaptı (1800).

1812’de, İngilizler Washington Kentini işgal ederek birçok binayı bu arada Beyaz Saray ve Parlamento’yu yakıp yıktılar. Kent 20. yüzyıl başlarına kadar toparlanamadı. 1871’de bir ara önemini yitirdi; yönetim merkezi tüm District Columbia olarak benimsendi. 1874’te, Kongre, bölgenin denetimini ele aldı. Kent valisi, ABD cumhurbaşkanı ve Kongre tarafından atanan bir komisyonca seçilmekteydi. Son yapılan anayasa değişiklikleriyle kent halkına, vali seçiminde oy hakkı tanındı. Vali başkanlığında 13 üyeli Kent Konseyi’nce yönetilmekle birlikte, Federal Parlamento’nun, kent yönetimi üzerinde, özellikle bütçe hazırlığında müdahale yetkileri vardır.

Advertisement

Leave A Reply