Web Sitenizde PHP ile İlgili Yapabileceğiniz 6 Yararlı Şey, PHP Ne İşe Yarar?

0

PHP programlamasının web sitelerinde ne işe yarayabileceğini, web sitenize ekleyebileceği eğlenceli ve yararlı katkıları anlatan yazı.

PHP, bir web sitesinin özelliklerini geliştirmek için HTML ile birlikte kullanılan bir sunucu programlama dilidir. Peki PHP ile neler yapabilirsiniz? İşte web sitenizde PHP için kullanabileceğiniz 6 eğlenceli ve yararlı şey.

programlama

Kaynak : Pixabay.com

1. Üye Olun Girişi

Üyeler için web sitenizin özel bir alanını oluşturmak için PHP’yi kullanabilirsiniz. Kullanıcıların kaydolmasına izin verebilir ve ardından sitenize giriş yapmak için kayıt bilgilerini kullanabilirsiniz. Kullanıcıların tüm bilgileri şifrelenmiş parolalarla bir MySQL Veritabanında saklanır.

2. Takvim Oluşturun

Bugünün tarihini bulmak için PHP’yi kullanabilir ve ardından ay için bir takvim oluşturabilirsiniz. Ayrıca belirli bir tarihte takvim oluşturabilirsiniz. Bir takvim bağımsız bir komut dosyası olarak kullanılabilir veya tarihlerin önemli olduğu diğer komut dosyalarına eklenebilir.

3. Son Ziyaret Edilenler

Kullanıcılara web sitenizi en son ne zaman ziyaret ettiklerini bildirin. PHP bunu kullanıcının tarayıcısında bir çerez saklayarak yapabilir. Geri döndüklerinde, çerezi okuyabilir ve son ziyaret ettiklerini iki hafta önce boyunca hatırlatabilirsiniz.

4. Kullanıcıları Yönlendirin

İster sitenizdeki eski bir sayfadan kullanıcıları artık sitenizdeki yeni bir sayfaya yönlendirmek isteyin, ister hatırlamak için onlara daha kısa bir URL vermek isteyin, PHP kullanıcıları yönlendirmek için kullanılabilir. Tüm yönlendirme bilgileri sunucu tarafında yapılır, bu nedenle HTML ile yeniden yönlendirmekten daha yumuşaktır.

5. Anket Ekle

Ziyaretçilerinizin ankete katılmasına sağlamak için PHP kullanın. Anket sonuçlarını yalnızca metinde listelemek yerine görsel olarak görüntülemek için PHP ile GD Kütüphanesini de kullanabilirsiniz.

6. Sitenizi Şablonunu Değiştirin

Sitenizin görünümünü sık sık yeniden tasarlamak veya içeriği tüm sayfalarda güncel tutmak istiyorsanız, PHP bu tam size göre. Siteniz için tüm tasarım kodunu ayrı dosyalarda tutarak, PHP dosyalarınızın aynı tasarıma erişmesini sağlayabilirsiniz. Bu, değişiklik yaptığınızda yalnızca bir dosyayı güncellemeniz ve tüm sayfalarınızı değiştirebileceğiniz anlamına gelir.


Leave A Reply