Wilhelm Conrad Rontgen Kimdir? Hayatı ve X Işınlarının Keşfi Çalışmaları

0
Advertisement

Ünlü Alman fizikçisi Nobel ödülü sahibi X ışınlarının bulucusu Wilhelm Conrad Rontgen kimdir? Hayatı ve buluşları hakkında bilgi.

Wilhelm Conrad Rontgen

Wilhelm Conrad Rontgen

Wilhelm Conrad Rontgen Alman fizikçisidir. 1845 yılında Almanya Köln Lennep’de doğmuştur. 1923 yılında Almanya Münih’te hayata gözlerini yummuştur. 1868’de Zürih’teki Yüksek Teknik Okul’dan diplomasını, ertesi yıl da doktorasını aldı. 1869’da Zürih Üniversitesi’nde alınan fizikçi August E. Knudt’un asistanı oldu. 1871’den sonra Würzburg ve Strasbourg üniversitelerinde görev yaptı.

Wilhelm Conrad Rontgen

Wilhelm Conrad Rontgen ve ilk çekilen röntgen

1879’da Giessen Üniversitesi’nde, 1888’de Würzburg Üniversitesi’nde fizik profesörü, 1894’te aynı üniversitenin rektörü oldu. Çok değişik alanlarda fizik araştırmaları yapan Röntgen’in en önemli buluşu X ışınlarıdır. 1858’den beri bilinen katot ışınlarıyla deneyler yaptı. Katot ışınları, cam tüpte fluoresans uyarımdan başka etkilere de neden olur. Röntgen’in önceleri niteliğini bilmemesi nedeniyle “X ışını” adını verdiği ışınlara sonradan Röntgen ışınları adı verildi. Röntgen bu ışınların fotoğraf plaklarını, ışığa tutulmuş gibi etkilediklerini, havayı iyonlaştırdıklarını da gösterdi.

Röntgen ışınları

Röntgen ışınları katot ışınlarının katı bir cisme çarpmasıyla oluşur, birçok elementlerin ve cisimlerin içinden geçer. Hafif karbon, hidrojen ve oksijenden yapılı cisimlerden, dokulardan, yağ ve kaslardan doldukça kolay geçer yani emilir. Röntgen ışınlarının emilmesi, elementin atom numarasının üçüncü kuvvetiyle orantılıdır. Wilhelm Röntgen X ışınlarıyla ilgili saptadığı tüm olayları Über eine neue art von strahlen (yeni bir ışın türü üzerine) adı yazısıyla Würtzburg Fizik ve Tıp Derneği’ne sundu. Haber yayıldı ve bilim çevrelerinde ve kamuoyunda büyük olay yarattı. 1896’da Royal Society’nin Rumford Madalyası’nı aldı. 1912’de W. Fiedrich ve P. Knipping X ışınlarının ışık gibi enine yayılan dalgalar olduğunu kanıtladı. Bu ışınlar, yapıları bakımından elektromagnetik dalgalardan oluşmakta ve dalga boyları çok küçüktür:

V = 12 KV için kabaca V = 1 Angström

X ışınlarının bulunuşu tıpta, endüstride ve bilimsel araştırmalarda çok önemli bir yer aldı. 1900’de Münih Üniversitesi fizik profesörlüğüne ve Fizik Enstitüsü yöneticiliğine gösterilen Wilhelm Conrad Rontgen 1901 Nobel Fizik Ödülü‘nü aldı.

Advertisement
Wilhelm Conrad Rontgen

Wilhelm Conrad Rontgen

KISACA RÖNTGEN VE YAPTIKLARI

Wilhelm Röntgen 1845-1923

Wilhelm Röntgen Almanya’nın Aşağı Ren bölgesinde doğdu. Henüz küçük bir çocukken Hollanda’ya gitti. Utrect’te ve Zürih’te fizik eğitimi aldı. Birçok üniversitede çalıştıktan sonra, önce Würzburg, ardından Münih üniversitelerinde profesörlük yaptı. Çalışmaları ısı ve elektromanyetizma üzerine yoğunlaşıyordu. Ama onu asıl ünlü yapan şey 1895’te X-ışınlarını keşfi oldu. Basıncı azaltılmış bir gazdan elektrik geçirirken, deneyi tamamen karanlık bir odada yapıyor olmasına rağmen kimyasal maddeyle kaplı bir ekranın ışıdığını gördü. Bu yeni ışınlar birçok maddenin içinden geçebiliyordu. Bunların arasında bir fotoğraf plakasının üzerine koyduğu eşinin eli de vardı. Bu ışınlara X-ışınları adını verdi, çünkü nereden kaynaklandıklarını bilemiyordu. İleride onların da tıpkı ışık gibi elektromanyetik dalgalar olduğu anlaşıldı. Farkları, frekanslarının çok daha yüksek olmasıydı.


Leave A Reply