Wilhelm Reich Kimdir?

0
Advertisement

Wilhelm Reich Kimdir? Wilhelm Reich hayatı, biyografisi, çalışmaları, buluşları, eserleri ile ilgili bilgi.

Wilhelm ReichWilhelm Reich; Avusturyalı hekim, psikanalizcidir (Galiçya/Dobzau 1897-ABD / Pennsylvania / Lewisburg 1957).

Kökence Yahudiydi, orta öğreniminden sonra (1915), gönüllü olarak cepheye gitti, savaşın bitiminde Viyana Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girdi (1918), daha o günlerde cinsel yaşam ve sorunlarına ilgi duymaya başladı (1919). Freud’un ilgisini sağlayarak psikanaliz çalışmalarını izledi. Tıp Fakültesini bitirdi (1922). Freud’dan ayrılmaya başlayan görüşlerini ilk kitabında açıklıkla ileri sürdü: Die Finkti-on des Orgasmus (Cinsel Boşalımın İşlevi) 1927. Avusturya Komünist Partisi’ne girdi (1930). Berlin’de Sexpol Yayınevi’ni kurdu (1931). Naziler iktidara geçince Viyana’ya kaçtı (1933), kişisel karşı koyuşunu ilginç eserlere dönüştürdü: Der Sexuelle Kampf der Jugend (Gençliğin Cinsel Çatışması) 1932, Characteranalyse (Kişilik Çözümlemesi) 1933. Bu yılları Danimarka, İngiltere, Fransa, İsviçre’de geçirdi, Uluslararası Psikanaliz Kongresi’nde dernekten çıkarıldı (1934). Norveç’in çağrısıyla Oslo’da cinselliğin biyolojik kaynaklarına eğildiğini açıkladı, her türlü canlı maddenin çekirdeğini oluşturduğunu ileri sürdüğü bion’un elde ettiğini duyurdu, ilerde orgon adını vereceği ‘evrene dağılış, her canlı varlığa özgü cinsel enerjiyi gizli olarak içinde taşıyan eleman’ı bulma işine yöneldi. Gördüğü tepkiler üzerine laboratuvarı ve yardımcılarıyla ABD’ye gitti (1939). İki yıl New York’ta öğretim üyesi olarak çalıştı. Bu yıllara gelince kadarki eserlerine daha değerli ve tutarlı bir düzey verilir: Der Einbruch der Sexuel moral (Cinsel Ahlakın Boygöstergesi) 1935, Die Sexuelle Revolution (Cinsel Devrim) 1936. Freud’u bir yana bırakıp cinselliği biyolojik enerji kuramına dönüştürmesi, bilimsel dolandırıcılıkla suçlanmasına yol açtı. Besin ve Ecza Dairesi’nin başlattığı soruşturma, 1954’te mahkemeye düştü, mahkemeye gitmeyi kabul etmedi, iki yıl hapisle cezalandırıldı (1956), kitapları yakılıp yok edildi. Temyiz Mahkemesi de karan bozmayınca 1957 Martı’nda cezaevine girdi, birkaç ay sonra orada öldü (3 Kasım).

Listen Little Man (Dinle Küçük Adam) 1948, Der Krebs (Kanser) 1948. Ether, God and Devil (İnsanın Doğadaki Yeri) 1951, Reich Speaks oj Freud (R. Freud’ü Anlatıyor) öl.s. 1967 eserlerinin tümü Türkçe de yayımlandı.


Leave A Reply