Willem De Kooning Kimdir? Hayatı Eserleri Sanat Kariyeri Hakkında

0

Willem De Kooning Kimdir ve ne yapmıştır? Willem De Kooning hayatı, biyografisi, eserleri tabloları, Willem De Kooning hakkında bilgi.

Willem De Kooning (1904 – 1997)

Hollandalı ressam Willem De Kooning Rotterdam Güzel Sanatlar Akademisi’nde okudu. Bir süre çeşitli ticari resim işleri yaptıktan sonra 1926’da Amerika’ya giden bir gemiye gizlice bindi. 1935 yılında artık New York’ta ressamlık yapıyordu. Savaş sonrası Soyut Ekspresyonist hareketin bir parçası olarak ün kazandı. De Kooning en çok 1930’lar, 1950 başları ve 1960’larda yaptığı büyük, neredeyse çirkin ama canlı kadın portreleriyle tanınır.

Willem De Kooning

Willem de Kooning kimdi?

1904’te Hollanda’nın Rotterdam kentinde doğan Willem de Kooning, 1926’da ABD’ye istiflendi ve New York’a yerleşti. Ticari alanda çalışırken de Kooning, 1930’larda hem şekil resmini hem de daha soyut konuları keşfederek sanatsal stilini geliştiriyordu. 1940’lara gelindiğinde, bu iki ana eğilim özellikle Pembe Meleklerde mükemmel bir şekilde kaynaşmış gibi görünüyordu. De Kooning, kadın tasviriyle tanındı ve kadınlar resimlerine onlarca yıl hakim olacaktı. Hayatın ilerleyen dönemlerinde de Kooning, Alzheimer hastalığı devam etmeyi imkansız hale getirmeden önce manzaraları ve hatta heykelleri keşfetti. 1997 yılında 92 yaşında öldü.

Erken dönem

1904’te Hollanda’nın Rotterdam kentinde doğan Willem de Kooning, genç yaşta sanatsal yolu benimsedi ve 12 yaşındayken ticari tasarım ve dekorasyonda çıraklığa başlamak için okulu bıraktı. Bu dönemde de Kooning, Rotterdam Güzel Sanatlar ve Teknikler Akademisi’nde gece dersleri aldı ve eğitiminin ortasında, 16 yaşındayken sektördeki ilk işini, büyük bir mağazanın sanat direktörü ile çalıştı. .

1926’da de Kooning, Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı bir gemiyle New York’a gitti ve oraya yerleşene kadar Kuzeydoğu’daki çeşitli işlerde çalıştı. Birkaç yıl boyunca ticari sanatta çalıştı ve yaratıcı arayışlarına kendini adamadığı halde, de Kooning, New York’ta kendisini düşünmeye teşvik eden benzer düşünen bir sanatçı grubu buldu.

İlk Eserler

1928’lerde de Kooning, hayat ve figürler çizmeye başladı, ancak Pablo Picasso ve Joan Miró’nun beğenilerinden açıkça etkilenerek daha soyut çalışmalara daldı. Genç bir sanatçı olarak, 1935’te WPA (Works Progress Administration) için federal sanat projesi için, bir dizi duvar resmi ve diğer eserler yarattığı rakipsiz bir fırsata sahip olacaktı.

1936’da de Kooning’in çalışması, erken bir kariyer vurgulaması olan Amerikan Sanatında Yeni Ufuklar adlı bir Modern Sanat Müzesi (MOMA) sergisinin bir parçasıydı, ancak ertesi yıl WPA ile olan işi aniden sona erdi. Çünkü Amerikan vatandaşı değildi. Kısa süre sonra de Kooning, Seated Figure (Classic Male) ve Two Man Standing dahil olmak üzere bir dizi erkek figürü başlattı.

Olgunluk ve Sonraki Yıllar

Sanatsal olarak, de Kooning, daha soyut bir çalışmaya dalmışken figür çalışmalarına devam etti; dikkate değer bir örnek The Wave’dir. Soyut eserler, içinde insan formlarının varlığını ortaya koymaya başladı ve iki sanatsal yaklaşımı, soyut dışavurumculuğa ilk önemli katkılarından biri olan 1945’teki Pembe Meleklerde birleşti. Hızla hareketin merkezi figürü olacaktı.

1948’de de Kooning ilk kişisel şovunu Charles Egan Gallery’de gerçekleştirecekti. Ayrıca bu dönemde, Kuzey Carolina’daki Black Mountain Koleji’nde ve Yale Sanat Okulu’nda kısa bir süre öğretmenlik yaparak akademiye katıldı.

1961’de de Kooning, Amerikan vatandaşı oldu ve East Hampton, New York’a yerleşti. 1980’lerde çalışmaya devam etti, ancak Alzheimer hastalığının başlangıcı hafızasını yok etti ve çalışma yeteneğini bozdu. Eşi 1989’da öldükten sonra, de Kooning’in kızı, 1997 yılında 92 yaşında ölümüne kadar ona baktı.


Leave A Reply