William Ewart Gladstone Kimdir? Hayat Hikayesi ve Siyasi Kariyeri

0
Advertisement

William Ewart Gladstone kimdir ve ne yapmıştır? Eski İngiltere Başbakanı’nın hayatı, biyografisi ve siyasi kariyeri hakkında bilgi.

William Ewart Gladstone

William Ewart Gladstone (1809-1898)

William Gladstone, İngiltere’de Kraliçe Victoria döneminde dört kez Başbakan oldu. Babasının müreffeh bir tüccar olduğu Liverpool’da doğdu ve hayatı boyunca hafif bir Lancashire aksanıyla konuştu. Annesi İskoç’du.

Çocukluğu hakkında oldukça üzgün bir şekilde, “Ben popüler bir çocuk değildim” dedi. Eton Koleji’nde ve Oxford Üniversitesinde eğitim gördü.

Genç bir adam olarak Gladstone’un iki ilgi alanı vardı: Muhafazakar siyaset ve İngiltere Kilisesi. Neredeyse bir din adamı olacaktı, bunun yerine 1833’te Avam Kamarası’na girdi ve bir yıl sonra Robert Peel’in Muhafazakar hükümetinde küçük bir görevi vardı. Daha sonra, Gladstone iş konularında bir uzman olarak tanındı ve 1846’da serbest ticaret (gümrük vergisiz ticaret) yolunu açtı.

Gladstone, yavaş yavaş muhafazakâr olmaktan Liberalliğe dönüştü. 1852 ile 1866 arasında iki kez Maliye Bakanı oldu ve gelir vergisinden kurtulmak için elinden gelenin en iyisini yaptı, bir keresinde onu pound başına üç peniye kadar düşürdü. Ekonominin büyük bir erdem olduğunu düşündü ve bunu kendisi uyguladı, elinden geldiğince mektup yerine kartpostal kullandı.

Advertisement

Siyasi Kariyeri

William Ewart Gladstone

1868’de Gladstone Başbakan ve Liberal Parti’nin lideri oldu. Bu, diğer reformların yanı sıra çocukların eğitimini ücretsiz ve zorunlu hale getirme konusunda ilk adımı atan çok düşünceli bir hükümetti. Yine de bu reformlara rağmen, Gladstone ve Liberal Parti 1874 genel seçimlerinde yenildi ve Muhafazakarlar, Gladstone’un büyük rakibi Benjamin Disraeli ile Başbakan olarak iktidara geri döndü. Ancak, 1880 seçiminde Liberaller kazandı ve Gladstone yeniden Başbakan oldu.

Sonraki beş yıl içinde İrlanda’da pek çok sorun çıktı ve Gladstone İrlanda’nın kendilerini yönetmelerine izin verilmesi gerektiğine karar verdi. Gladstone, 1886’da ve 1892’den itibaren iki yıl olmak üzere iki kez tekrar Başbakanlık yaptı, ancak İrlanda Yönetim planlarını gerçekleştiremedi. 1894’te 85 yaşında emekli oldu ve 1898’de öldü.

“Büyük Yaşlı Adam” olarak tanınan Gladstone, sadece siyaset konusunda değil, klasik çalışmalar, din, ağaç kesimi ve kitap koleksiyonculuğu konusunda da oldukça ciddiydi. Görüşlerini değiştirdiği için eleştirildiğinde, “Hayatım boyunca öğrenen biri oldum” cevabını verdi. Ne yazık ki Kraliçe Victoria, şiddetli ve tehlikeli olduğunu düşünerek ondan hoşlanmadı ve Disraeli’ye karşı arkadaşça davrandı.


Leave A Reply