William Ewart Gladstone Kimdir?

0

William Ewart Gladstone kimdir? William Ewart Gladstone hayatı, biyografisi, siyasi kariyeri ve görüşleri hakkında bilgi.

William Ewart GladstoneWilliam Ewart Gladstone; (1809-1898)

Kraliçe Victoria çağında İngiltere’nin en tanınmış siyaset adamlarından biridir. İngiltere demokrasisini geliştirecek mahiyette birçok davranışları olmuştur. Ele aldığı konuların başında serbest ticaret, vergi ödemede eşit haklar, iyi bir öğrenim seferberliği, oy kullanma kurallarındaki yenilikler gelir. Büyük Britanya’nın dört kere başbakanlığını yapmış olan bu devlet adamına bütün İngilizler, «Büyük İhtiyar» anlamına «Great Old Man» tabirinin «G. O. M.» şeklindeki baş harfleriyle hitap ederlerdi.

Gladstone Liverpool’da doğdu. Ailesi İskoçyalı idi. Öğrenimini Eton Koleji’nde, Oxford Universitesi’nde yaptı. Yirmi dört yaşındayken Parlâmento’ya girdi, Muhafazakâr (Tory) Partisinin tarafını tuttu. 1845 – 1846 yıllarında Sömürgeler Bakanı olarak çalıştı. Sonra Tory Partisi’nden ayrılarak Liberallerin tarafını tutmaya başladı. 1864’te Avam Ka-marası’nın Liberal lideri oldu. 1868’de de ilk olarak başbakanlığa getirildi. 1874’te hükümet Muhafazakârlara geçtiğinden Gladstone başbakanlıktan çekildi, yerine Disraeli geçti. Gladstone muhalefetteyken muhafazakârlara şiddetle cephe aldı. Bir süre sonra seçimi Liberaller’in kazanması üzerine, Gladstone ikinci defa başbakanlığa getirildi (1880-1885). Yeni oy hakları bu sırada tanınmıştır. 1886’da Gladstone üçüncü defa; 1892’de de dördüncü defa başbakan seçildi. İleri sürdüğü bir tasarı Lordlar Kamarası tarafından reddedilince 1894’te istifa etti.

Gladstone pek şiddetli bir Türk düşmanıydı, genel olarak İslâm milletlerine karşı düşmanlık güderdi. Osmanlı devlet adamları onun düşmanca davranışlarıyla çok uğraşmışlardır. İktidara her gelişi Babıâli’de en büyük felâket haberi gibi karşılanırdı. Çünkü o devirde dünyanın en güçlü devleti İngiltere idi.


Leave A Reply