William Harvey Kimdir? Ünlü Hekimin Hayatı, Çalışmaları ve Bilime Katkıları

0

William Harvey kimdir ve ne yapmıştır? Ünlü bir İngiliz tıp bilgini olan William Harvey hayatı ve çalışmaları ile ilgili olarak bilgilerin yer aldığı yazımız.

William Harvey

Kaynak: commons.wikimedia.org

William Harvey (1 Nisan 1578 – 3 Haziran 1657)

Ünlü bir İngiliz tıp bilginidir, kanın vücuttaki dolaşımını bulmuştur. William Harvey’den önce doktorlar vücuttaki organların çalışma şekilleri hakkında pek az bilgi sahibi olabilmişlerdi. William Harvey’in buluşu doktorlukta çok önemli ilerlemelere yol açmıştır.

William Harvey, İngiltere’nin Kent bölgesinde Folkstone’da doğdu. Sekiz çocuklu bir ailenin ikinci çocuğuydu. 16 yaşında Cambridge Üniversitesi’ne girdi. Orada dört yıl okuduktan sonra devrin en iyi tıp okullarından biri olan Padua Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girdi. Burada ilk doktorluk derslerini aldığı Fabrıcius, damarlarda kapakçıkların bulunduğunu keşfetmişti ama, bunların ne işe yaradıklarını bilmiyordu. William Harvey daha sonra bunların kanın geriye doğru akmasını önlediklerini keşfetti.

William Harvey 1602’de fakülteyi bitirdi. Londra’da muayenehane açıp doktorluğa başladı. Kısa zamanda Londra’nın en tanınmış doktorları arasına girmişti. Bir yandan da kalp ve kan dolaşımı ile ilgili araştırmalarına devam ediyordu. O tarihte doktorlar, kanın damarlardan gelişi güzel aktığına inanmışlardı, belirli bir dolaşım sistemi olduğunu akıllarına bile getirmiyorlardı. Mikroskop da henüz icat edilmemiş olduğu için damarlarda görevli küçük organlar hakkında da hiçbir fikirleri yoktu. William Harvey, kanın damardan damara geçmesini sağlayan bazı küçük organların bulunduğuna inanmıştı. Bunların üzerindeki araştırmaları geniş ilgi topladı. 1628′ de buluşlarını kitap halinde yayınladı.

William Harvey, 1618’de Kral I. James’in doktoru olmuştu. Kralın ölümünden sonra yerine geçen oğlu I. Charles de William Harvey’i yanından ayırmadı, deneylerini yapabilmesi için maddi yardımda bulundu. Oliver Cromwell İngiltere’nin idaresini eline aldığı zaman William Harvey emekliye ayrıldı. 1654’te Doktorlar Birliği Başkanı seçildiyse de William Harvey yaşını ileri sürerek bunu kabul etmedi. 1657’de Londra’da öldü.

William Harvey

Kaynak 2 – William Harvey Kısaca Hayatı

William Harvey; İngiliz hekimidir (Folkestone 1587 – Londra ? 1657).

Cambridge (1599) ve Padova (1602) üniversitelerinde tıp öğrenimini tamamladı. 1607’de College of Physicians üyeliğine seçildi. 1609’da St. Bartholomew Hastanesi hekimliğine, 1618’de saray hekimliğine atandı. 1625’te tahta çıkan I. James ile yakın dostluk kurdu. 1642’de İngiltere İç Savaşı’nda kralla birlikte Oxford’a, 1646′ da Newcastle’a gitti. 1649’da I. Charles’in idamının üzüntüsüne sağlık durumundaki bozukluk da eklenince tüm varlığını ve kitaplarını College of Physicians’a bağışlayıp (1652) bilimsel çalışmalardan uzaklaştı. Büyük ve küçük kan dolaşımıyla kalbin pompalama görevini açıklayarak deneysel fizyolojide yeni bir dönemin başlamasını sağladı.

Başlıca eserleri: Exercitatio Anatomica de Motu Cordis et Sanguinis in Animalibus (Canlılarda Kalbin Oluşumu Üstüne İncelemeler) 1651 ve ölümünden sonra yayımlanan Prelectiones Anatomiae Universalis (Genel Anatomi Dersleri) 1886.


Leave A Reply