William Harvey Kimdir?

0

Ünlü bir İngiliz tıp bilgini olan William Harvey hayatı ve çalışmaları ile ilgili olarak bilgilerin yer aldığı yazımız. William harvey kimdir?

william harveyWilliam Harvey (1 Nisan 1578 – 3 Haziran 1657)

Advertisement

Ünlü bir İngiliz tıp bilginidir, kanın vücuttaki dolaşımını bulmuştur. William Harvey’den önce doktorlar vücuttaki organların çalışma şekilleri hakkında pek az bilgi sahibi olabilmişlerdi. William Harvey’in buluşu doktorlukta çok önemli ilerlemelere yol açmıştır.

William Harvey, İngiltere’nin Kent bölgesinde Folkstone’da doğdu. Sekiz çocuklu bir ailenin ikinci çocuğuydu. 16 yaşında Cambridge Üniversitesi’ne girdi. Orada dört yıl okuduktan sonra devrin en iyi tıp okullarından biri olan Padua Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girdi. Burada ilk doktorluk derslerini aldığı Fabrıcius, damarlarda kapakçıkların bulunduğunu keşfetmişti ama, bunların ne işe yaradıklarını bilmiyordu. William Harvey daha sonra bunların kanın geriye doğru akmasını önlediklerini keşfetti.

William Harvey 1602’de fakülteyi bitirdi. Londra’da muayenehane açıp doktorluğa başladı. Kısa zamanda Londra’nın en tanınmış doktorları arasına girmişti. Bir yandan da kalp ve kan dolaşımı ile ilgili araştırmalarına devam ediyordu. O tarihte doktorlar, kanın damarlardan gelişi güzel aktığına inanmışlardı, belirli bir dolaşım sistemi olduğunu akıllarına bile getirmiyorlardı. Mikroskop da henüz icat edilmemiş olduğu için damarlarda görevli küçük organlar hakkında da hiçbir fikirleri yoktu. William Harvey, kanın damardan damara geçmesini sağlayan bazı küçük organların bulunduğuna inanmıştı. Bunların üzerindeki araştırmaları geniş ilgi topladı. 1628′ de buluşlarını kitap halinde yayınladı.

William Harvey, 1618’de Kral I. James’in doktoru olmuştu. Kralın ölümünden sonra yerine geçen oğlu I. Charles de William Harvey’i yanından ayırmadı, deneylerini yapabilmesi için maddi yardımda bulundu. Oliver Cromwell İngiltere’nin idaresini eline aldığı zaman William Harvey emekliye ayrıldı. 1654’te Doktorlar Birliği Başkanı seçildiyse de William Harvey yaşını ileri sürerek bunu kabul etmedi. 1657’de Londra’da öldü.

Advertisement


Leave A Reply