William Hayward Pickering Kimdir?

0

William Hayward Pickering kimdir? Amerikalı mühendis ve fizikçi olan William Hayward Pickering hayatı ve çalışmaları hakkında bilgi.

William Hayward Pickering Kimdir?

William Hayward PickeringWilliam Hayward Pickering,(d. 24 Aralık 1910, Wellington, Yeni Zelanda), ilk ABD uydusu olan “Explorer l”i geliştiren ekibin yöneticisi olan ABD’li mühendis ve fizikçi.

Pasadena’daki California Teknoloji Enstitüsü’nde öğrenim gören Pickering, 1932’de mezun oldu, doktora çalışmasını da 1936’da tamamladı. Aynı yıl enstitüde öğretim görevlisi oldu. ABD’li fizikçi Robert A. Millikan’ın yönetiminde sürdürdüğü çalışmaları sırasında, çok yükseklerdeki balon uçuşlarında kullanılmak üzere bir kozmik ışın algılama donanımı geliştirdi. 1944’te Jetli İtme Laboratuvarı’nda bölüm yöneticiliğine getirildi ve burada ABD roketlerinde kullanılan ilk telemetri sistemini geliştirdi. Güdüm ve h^erleşme tekniklerinde ilk önemli gelişmelerin sağlandığı Corporal roket projesinin de yöneticiliğini yaptı.

1951’de enstitünün güdümlü füze elektroniği bölümünün yöneticiliğine getirilen Pickering, üç yıl sonra Jetli itme Laboratuvarı’nın yönetimini üstlendi. Burada “Explorer 1” uydusunun geliştirilmesi ve “Jüpiter C” fırlatma aracında değişiklikler yapılması çalışmalarını yönetti. Bu laboratuvarda ayrıca Ay’a insansız uçuş için geliştirilen “Ranger” ve “Surveyor” uzay araçlarının, Venüs ve Mars gezegenlerine yönelik araştırma uçuşlarında kullanılan “Mariner” uzay aracının ve Güneş sisteminin araştırılmasında kullanılan pek çok insansız uzay sondasının yapım çalışmalarına katıldı.


Leave A Reply