William Henry Perkin Kimdir?

0

William Henry Perkin kimdir? Ünlü İngiliz kimyacı ve anilin boyalarını bulan William Henry Perkin hayatı ve çalışmaları hakkında bilgiler.

William Henry Perkin Kimdir?

Sir William Henry Perkin (d. 12 Mart 1838, Londra – ö. 14 Temmuz 1907, Sudbury, Harrow yakınları, Middlesex, İngiltere), anilin boyalarını bulan İngiliz kimyacı.
William Henry Perkin
1853’te girdiği Londra’daki Kraliyet Kimya Yüksekokulu’nda August Wilhelm von Hofmann’ın öğrencisi oldu. Hofmann’ın laboratuvarında anilinden kinin üretmeye çalışırken üstün boyama nitelikli mavimsi bir madde elde etti. 1856’da, sonradan anilin moru olarak adlandırılan bu maddenin patentini alarak babasının ve kardeşi Thomas’ın yardımıyla Harrow yakınlarında bir anilin üretim tesisi kurdu (1857).

Advertisement

1858’de Perkin ve B. F. Duppa laboratuvar koşullarında ilk kez aminoasit üreterek glisin, 1860’ta da yapay tartarik asit elde ettiler. Graebe ve Liebermann’ın kırmızı renkli alizarin boyasını elde ettiklerini açıklamalarından sonra, Perkin daha ekonomik bir üretim yöntemi geliştirerek patentini aldı ve yıllarca alizarin üretimini tekelinde tuttu. 1867’de, doymamış asitlerin üretimine yönelik kimyasal bir yöntem geliştirdi ve sonradan Perkin tepkimesi adı verilen bu yöntemle ilk yapay parfüm bileşeni olan kumarini elde etti. Bu arada başka boyalar, salisil alkol ve çeşitli koku verici maddeler üzerinde de çalıştı. 1874’ten sonra üretim etkinliklerinden vazgeçerek zamanını bilimsel araştırmalara ayırdı; kimyasal yöntemlerin yanı sıra çeşitli maddelerin optik döndürme özelliklerini de inceledi. Anilin morunu buluşunun 50. yılında “sir” unvanı aldı (1906).


Leave A Reply