William Henry Pickering Kimdir?

0

William Henry Pickering kimdir? Phoibe’yi keşfetmiş Amerikalı astronom William Henry Pickering hayatı hakkında bilgiler.

William Henry Pickering Kimdir?

William Henry PickeringWilliam Henry Pickering, (d. 15 Şubat 1858, Boston, ABD – ö. 17 Ocak 1938, Mandeville, Jamaika), Satürn’ün dokuzuncu uydusu olan Phoibe’yi bulan ABD’li astronom.

Advertisement

1891’de, kardeşi Edward Charles ile birlikte Peru’daki Arequipa’da Harvard Gözlemevi’ne bağlı bir istasyon kuran Pickering, 1893’te ABD’ye geri döndü ve ertesi yıl ABD’li astronom Percival Lowell için Arizona’da Flagstaff Gözlemevi’ni kurdu, ayrıca burada gelişkin bir teleskop inşa etti. 1900’de de Harvard Gözlemevi için Jamaika’daki Mandeville’de bir istasyon kurdu.

1899’da Phoibe’yi keşfeden William Henry Pickering, ayrıca bu uydunun Satürn çevresinde, diğer uyduların tersi yönde gerileyen bir yörüngede dolandığını belirledi. 1905’te, Satürn’ün onuncu uydusu olduğunu ileri sürerek Themis olarak adlandırdığı bir gök cismi keşfettiğini açıkladı. Ama bu uydu bir daha görünmediğinden bu savı benimsenmedi. Satürn’ün onuncu uydusu olan Janus 1967’de bulundu. Bu uydunun William Henry Pickering’in Themis’i ile aynı uydu olmadığı sanılmaktadır; çünkü Janus Satürn’e en yakın dolanan uydudur, oysa Themis’in yörüngesinin Titan ile Hiperion’un arasında olduğu düşünülür. William Henry Pickering 1919’da da Plüton’un varlığını öngördü ve konumunu tahmin etti.


Leave A Reply