William Jessop Kimdir? Ünlü Mühendisin Hayatı ve Çalışmaları Hakkında

0

William Jessop kimdir ve ne yapmıştır? İngiliz mühendis William Jessop’un hayatı, çalışmaları, inşa ettiği kanallar hakkında bilgi.

William Jessop

WILLIAM JESSOP (1745-1814)

İngiltere Devon’da 23 Ocak 1745’de doğan William Jessop, John Smeaton ile çalışmaya başlamış ve 1772’ye kadar yardımcılığını yapmıştır. 1790’da Derbyshire’da Butterfly Demir İşletmelerini kurmuş ve burada demiryolları için raylar üretmiştir. Aynı zamanda kanal ve rıhtım inşaatçısı da olan William Jessop Telford’la çalışmış ve Londra ile Midlands’ı birleştiren Grand Union Kanalının baş mühendisliğine getirilmiştir.

18 Kasım 1814’te hayata gözlerini yummuştur.

Çalışmaları

Jessop’un yaptığı ilk büyük eser İrlanda Büyük Kanalı idi. Bu 1753’te bir Hükümet projesi olarak başlamıştı ve Dublin sonundan on dört mil (21 km) kanal inşa etmek on yedi yıl almıştı. 1772’de kanalı tamamlamak için özel bir şirket kuruldu ve John Smeaton’a danıştı. Smeaton Jessop’u projenin kontrolünü baş mühendis olarak almaya gönderdi. Jessop, kanalın önerilen hattını yeniden inceledi ve kanalı Leinster Su Kemeri aracılığıyla Liffey Nehri üzerinde taşıdı. Ayrıca kanalı, George Stephenson’un Chat Moss bataklığını Liverpool ve Manchester Demiryolu ile geçmesiyle karşılaştırılabilir bir başarı olan büyük Allen Allen Boğazı’nın üzerinden geçirdi. Kanal bataklığın üzerinden yüksek bir set üzerinde taşındı. Jessop ayrıca su kaynaklarını belirledi ve rezervuarlar inşa etti, böylece kanalın kuru çalışma tehlikesi yoktu. Tüm önemli detayları gördükten sonra Jessop İngiltere’ye döndü ve kanalı tamamlamak için sorumlu bir vekil bıraktı. Nihayet 1805’te yapıldı. Görünüşe göre Jessop, yaklaşık 1787 yılına kadar İrlanda’daki kanalla yakından ilgiliydi, bundan sonra başka işlere geçti.

1789’da Jessop, Cromford Canal Company’ye baş mühendis olarak atandı. Önerilen kanal, Derwent ve üst Erewash vadilerinden kireçtaşı, kömür ve demir cevheri taşımak ve yakındaki Erewash Kanalı’na katılmak için tasarlandı. Bu kanalın önemli özellikleri, kanalı Derwent Nehri üzerinde taşıyan tek açıklıklı bir viyadük olan Derwent Viyadüğü ve Butterley Tüneli’dir (eski adıyla Ripley Tüneli). 1793’te Derwent Viyadüğü kısmen çöktü ve Jessop, ön duvarları yeterince güçlü yapmadığını söyleyerek suçu üstlendi. Viyadüğü kendi tamir ettirdi ve güçlendirdi. Butterley Tüneli, 2712 m uzunluğunda, 2,7 m genişliğinde ve 2,4 m yüksekliğinde 2,966 metre uzunluğundaydı ve inşa etmek için otuz üç şaftın yüzeyden batırılması gerekiyordu. Jessop, Butterley Rezervuarı’nı tünelin üzerine inşa ederek 50 dönüm (20 ha) genişliğinde inşa etti.


Leave A Reply