William Parr Kimdir?

0

h4 style=”text-align: justify;”>Bir İngiliz soylusu olan ve Northampton Markisi ünvanlı Wİlliam Parr hayatı ile ilgili olarak kısa ve özet bilgi.

Northampton (Markisi), William Parr (d. 14 Ağustos 1513, Kendal Şatosu?, Westmorland – ö. 28 Ekim 1571, Warwick, Warwickshire, İngiltere), VIII. Henry’nin karısı Catherine Parr’ın kardeşidir.

Advertisement

William Parr

1537’de İngiltere’nin kuzeyinde çıkan ayaklanmanın bastırılmasına katıldı. Northamptonshire’dan parlamentoya girdi, ardından 1539’da baron oldu. Aralık 1543’te kız kardeşinin kralla evlenmesinden hemen sonra, Mart 1540’ta ölmüş olan kayınpederi Henry Bourchier’ye ait Essex kontu unvanını aldı.

Kral VI. Edward döneminde doğu illerinden beşinin valisi ve başmabeyinci olarak önemli bir konumda kaldı. Lady Jane Grey’in İngiltere tahtı üzerinde hak iddiasını desteklediği için, Kraliçe I. Mary’nin tahta çıkmasıyla görevlerinden alındı (1553). Ölüme mahkûm edildiyse de aynı yılın sonunda bağışlanarak serbest bırakıldı. Kraliçe I. Elizabeth’in gözüne girerek 1559’da Northampton markisi oldu.

Advertisement


Leave A Reply