William Saroyan Kimdir? Amerikalı Yazarın Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

William Saroyan Kimdir ve ne yapmıştır? Amerikalı yazar William Saroyan hayatı, biyografisi, eserleri, kitapları hakkında bilgi.

William Saroyan

Kaynak: commons.wikimedia.org

William Saroyan

William Saroyan (31 Ağustos 1908, Fresno, Kaliforniya, ABD – 18 Mayıs 1981, Fresno, Kaliforniya, ABD) Ünlü bir Amerikan hikâye ve piyes yazarıdır. Kaliforniya’nın Fresno kasabasında doğdu. Dedesi oraya Anadolu’dan gelip yerleşmiş bir Ermeniydi. Babası öğretmendi. William iki yaşındayken babası öldü. Annesi Bayan Takuhi, onu yedi yaşına kadar Alabama’da bir öksüz yurduna bırakmak zorunda kaldı. William küçük yaşta bir konserve fabrikasında çalışmaya başladı. Ortaokulun ancak ikinci sınıfına kadar okuyabildi. Okumayı çok sevdiği için, bir yandan çalışırken bir yandan da genel kitaplıktaki bütün kitapları bir bir okuyordu. Bu arada, ekmeğini kazanmak için her işi denedi. Gazete satıcılığından telgrafçılığa kadar çeşitli işlerde çalıştı.

William Saroyan daha 9 yaşındayken yazı yazmaya başlamıştı. 13 yaşında, telgrafçıyken, öğleden gece yarısına kadar çalışmak zorunda kalıyordu. Daha sonra büro işlerinde çalıştı, çiftliklerde işçilik etti. İlk hikâyesi 1933′ te yayınlandı. O zamanlar Sirak Goryan adını kullanıyordu. Sayısı 300’ü geçen hikâye yazdı, yavaş yavaş adını duyurdu.

Saroyan piyes de yazmıştı. 1942’de, kendi eserlerinden birini, «İnsanlık Komedyası»nı senaryo haline getirdi. Hollywood’da filmi kendisi çevirmek istiyordu, kabul etmediler. Bunun üzerine filmi şirkete bıraktı. Kendisi Saroyan Tiyatrosu’nu kurdu. Tiyatro ancak bir hafta kadar tutunduktan sonra kapandı.

william Saroyan 1939’da piyeslerinden dolayı Pulitzer Ödülünü kazandıysa da reddetti. Hikâyeleri serbest çağırışıma dayanır. Çoğunun sonu önceden kestirilemez. Üslûbunun başlıca özelliği neşeli, canlı oluşudur. Hayatı olduğu gibi anlatır. Yazarın kendine göre bir görüşü vardır. Eserleri bütün dünya dillerine çevrilmiştir

William Saroyan

Advertisement

Kaynak 2 – Kısaca William Saroyan ve Eserleri

Ermeni asıllı ABD’li yazar. 31 Ağustos 1908 Kaliforniya Fresno doğumludur. 18 Mayıs 1981 tarihinde hayata gözlerini yummuştur. Türkiye’den ABD’ye göç eden bir Ermeni ailesindendir. Babasını küçük yaşta kaybedince bir yetimhanede barındı. Çocuk yaşında geçimini sağlamak zorunluluğuyla bulduğu her işe girdi çıktı. Yaşamı boyunca kendini yetiştirmeyi ve içinde doğup yetiştiği toplumun genç felsefesini benimsemeyi sürdürdü. En umutsuz zaman dilimlerinde bile insancı bir sevgi ve dayanışma dünyası sunan ürünleriyle öne çıktı. Önceleri küçük öykü türünü yazarlığının en canlı üretim alanı olarak korudu ancak zamanla konularını daha zenginleştirerek romana ve tiyatro eserlerine geçti.

Başlıca derlemeleri:

The Daring Young Man on the Flying Trapeze and Other Stories (Uçan Trapezdeki Cesur Delikanlı ve Başka Öyküler) 1934, Little Children (Küçük Çocuklar) 1937, Aram Derler Adıma (My Name is Aram) 1940, Some Day I’ll Be a Millionarie: 34 Nore Great Stories (Bir Gün Milyoner Olacağım, 34 Büyük Öykü Daha) 1943, Love (Aşk) 1959.

Romanları:

İnsanlık Komedisi (The Human Comedy) 1943, The Adventures of Wesley Jackson (W.J.’un Serüvenleri) 1946, The Laughing Matter (Gülünecek Şey) 1953, On Day in the Afternoon of the World (Dünyanın Öğleden Sonrasında Bir Gün) 1964

Oyunları:

My Heart’s in the Highlands (Gönlüm Yaylalardadır) 1939, Love’s Old Sweet Song (Aşkın Eski Tatlı Şarkısı) 1940, Pulitzer Ödülü’nü kazandıysa da ticaretin sanatı yönlendirmesine karşı olduğu gerekçesiyle geri çevirdi; Get Away Old Man (Yaylan Babalık) 1944, The Son (Oğul) 1950, The Cave Dwellers (Mağaralılar) 1958, Here Comes There Goes you Know Who (İşte Geliyor Seninki) 1962


Leave A Reply