William Saroyan Kimdir? (Kısaca)

0

Amerikalı piyes ve hikaye yazarı William Saroyan kimdir? William Saroyan ve eserleri ile ilgili bilgiler.

William Saroyan

Advertisement

William Saroyan (31 Ağustos 1908, Fresno, Kaliforniya, ABD – 18 Mayıs 1981, Fresno, Kaliforniya, ABD)

Ünlü bir Amerikan hikâye ve piyes yazarıdır. Kaliforniya’nın Fresno kasabasında doğdu. Dedesi oraya Anadolu’dan gelip yerleşmiş bir Ermeniydi. Babası öğretmendi. William iki yaşındayken babası öldü. Annesi Bayan Takuhi, onu yedi yaşına kadar Alabama’da bir öksüz yurduna bırakmak zorunda kaldı. William küçük yaşta bir konserve fabrikasında çalışmaya başladı. Ortaokulun ancak ikinci sınıfına kadar okuyabildi. Okumayı çok sevdiği için, bir yandan çalışırken bir yandan da genel kitaplıktaki bütün kitapları bir bir okuyordu. Bu arada, ekmeğini kazanmak için her işi denedi. Gazete satıcılığından telgrafçılığa kadar çeşitli işlerde çalıştı.

William Saroyan daha 9 yaşındayken yazı yazmaya başlamıştı. 13 yaşında, telgrafçıyken, öğleden gece yarısına kadar çalışmak zorunda kalıyordu. Daha sonra büro işlerinde çalıştı, çiftliklerde işçilik etti. İlk hikâyesi 1933′ te yayınlandı. O zamanlar Sirak Goryan adını kullanıyordu. Sayısı 300’ü geçen hikâye yazdı, yavaş yavaş adını duyurdu.

Saroyan piyes de yazmıştı. 1942’de, kendi eserlerinden birini, «İnsanlık Komedyası»nı senaryo haline getirdi. Hollywood’da filmi kendisi çevirmek istiyordu, kabul etmediler. Bunun üzerine filmi şirkete bıraktı. Kendisi Saroyan Tiyatrosu’nu kurdu. Tiyatro ancak bir hafta kadar tutunduktan sonra kapandı.

Advertisement

william Saroyan 1939’da piyeslerinden dolayı Pulitzer Ödülünü kazandıysa da reddetti. Hikâyeleri serbest çağırışıma dayanır. Çoğunun sonu önceden kestirilemez. Üslûbunun başlıca özelliği neşeli, canlı oluşudur. Hayatı olduğu gibi anlatır. Yazarın kendine göre bir görüşü vardır. Eserleri bütün dünya dillerine çevrilmiştir.


Leave A Reply