Wolfgang Paul Kimdir?

0

Wolfgang Paul Kimdir? Alman Nobel Fizik Ödülü sahibi bir bilim adamı olan Wolfgang Paul hayatı ve çalışmaları hakkında bilgiler.

Wolfgang Paul Kimdir?

Wolfgang PaulWolfgang Paul (d. 10 Ağustos 1913, Lorenzkirch – ö. o/7 Aralık 1993, Bonn, Almanya), 1989 Nobel Fizik Ödülü’nün yarısını Alman fizikçi Hans G. Dehmelt ile paylaşan Alman fizikçi. (Ödülün öbür yarısı ABD’li fizikçi Norman F. Ramsey’e verildi.)

Advertisement

Wolfgang Paul ödülü, “Paul kapanı” adı verilen ve elektrik yüklü iyonları yakalayarak tutan, böylece özelliklerinin tam ölçülmesini sağlayan elektromagnetik bir aygıt geliştirmesi nedeniyle aldı. Münih ve Berlin teknoloji enstitülerinde öğrenim gören WOlfgang Paul, 1939’da Berlin Teknik Üniversitesi’nde fizik doktoru oldu. 1944’te Göttingen Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı ve 1950’de profesörlüğe yükseldi. 1952’den başlayarak Bonn Üniversitesi’nde de ders verdi.

1950’lerde geliştirdiği “Paul kapanı” bir radyo frekansından yararlanıyordu. Bu radyo frekansı, yüklü parçacıkları ve atomları ayırarak küçük bir mekânda tutan alternatif bir elektrik alanı oluşturuyordu. “Paul kapanı” fizikçilere atomun özelliklerini büyük bir kesinlikle inceleme ve fizik kuramlarını deneme olanağını sağladı ve çağdaş spektroskopide önemli bir araç haline geldi. Paul ayrıca, sonradan modern spektrometrelerde yaygın olarak kullanılan, farklı kütlelerin iyonlarını ayırarak “Paul kapanı’nda depo etme yöntemini de buldu.


Leave A Reply