Wozzeck Operası Konusu Özeti Karakterler Hakkında Bilgi (Alban Berg)

0

Wozzeck Operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Wozzeck Operasının konusu, karakterleri, özeti, hakkında bilgi.

Wozzeck Operası

Wozzeck Operası; Üç perdelik operadır.

  • Besteci: Alban Berg
  • İlk oynanış: 1925 Berlin.
  • Başlıca kişiler: Yüzbaşı (Tenor), Wozzeck (Bariton), Andres (Tenor), Marie (Soprano), Margaret (Kontralto), Doktor (Bas), Bando yöneticisi (Tenor)
  • Konunun geçtiği çağ ve yer: 19 uncu yüzyılın başlarında Almanya’da bir garnizon kenti.

Operanın Konusu

Kışla odasında yüzbaşıyı traş etmekte olan er Wozzeck’e subay ahlâk kurallarından bahsetmekte, erin yasadışı çocuğunu söz konusu etmektedir. Wozzeck zaten yoksul bir kişi olduğunu, buna karşılık çocuğunu eğitmeye çalıştığını söyler Akşam olmuş, kent dışındaki kırda iki er, Wozzeck ve arkadaşı Andres uzanmışlardır. Ufku kızıl bir renk kaplamış, Wozzeck’e ölümü hatırlatmıştır. Erin nikâhsız oturduğu sevgilisi Marie, çocuğuyla kapı önünden geçen bandoyu seyretmektedir. Bando yöneticisiyle gizlice işaretleşmesi komşusu Margaret’le tartışmasına yol açar. Wozzeck girer, hâlâ kırdaki olayın etkisinde gibidir. Marie onun bunalımlar sonucu delireceğine inanmaktadır

Kentin aklı pek de dengeli olmayan doktoru Wozzeck’i deneyleri için kullanmakta, ona türlü gıda rejimleri yaptırarak sonuçlarını gözlemekte, para vermekte, bu para geçimlerini sağlamaktadır. Bando yöneticisi gece Marie’ye gelmiş, kadının direncini kırarak eve dalmıştır. Zavallı er ertesi gün gelir, doktordan aldığı parayı bırakır, Marie’ nin kulağındaki küpeleri kimin verdiğini sorar, sonra çıkıp gider. Marie kendinden utanmakta, intiharı düşünmektedir. Yüzbaşı yolda doktorla karşılaşmış, dedikoduya koyulmuşlardır. Wozzeck geçerken durdurup erle alaya koyulurlar. Söz konusu, bando yöneticisinin Marie ile ilintisidir. Wozzeck eve giderek Marie’yi sorguya çeker, kadın suçlamaları kabul etmemektedir. Er, “Daha iyisi bıçaktır…” diyerek ayrılır.

Marie bir kır kahvesinde bando yöneticisiyle dans ederken Wozzeck girer, bir kenara oturup seyre koyulur. Arkadaşı Andres onu avutmaya çalışır, kafayı çeken bir öğrenci insan onurunu eleştiren söylevini bitirmiş, erin yanındaki bir deli, insan kanının güzelliğini öven konuşmasına başlamıştır. Kışla koğuşunda erler uyurken bando yöneticisi girer, Wozzeck’e hakaret eder, dövüş başlar, er dayak yer. Ormanda su kıyısında sevgilisiyle geziye çıkan er onu öpmek ister, olanaksızlığını anlar. Gökte dolunay ışıldamaktadır. Marie: “Kana benziyor…” diye mırıldanır, Wozzeck bıçağını çekerek kadının boynuna saplar.

Sonra meyhaneye dönerek, kanla giysisiyle oturur. Margaret kanı görünce kaçar, Wozzeck su kıyısına gidip bıçağı aramaya koyulur, bulup suya atar, kanla yıkanmak istediğini söyleyerek göle dalar, kaybolur gider. Bu sırada yüzbaşıyla doktor görünmüş, sessizliğe hayret ederek uzaklaşmışlardır. Marie’nin evi önünde çocuklar oynamakta, bir yandan cinayeti konuşmaktadırlar. Wozzeck’in çocuğu hiçbir şey anlayamayacak kadar küçüktür. Sopadan yapma atıyla zıplayarak uzaklaşırken perde iner.

Opera Hakkında

Konu Alman yazarı Georg Büchner’in aynı adlı oyunundan alınmış, bazı bölümler “on iki ses düzeni” ile bestelenmiştir. “Wozzeck” opera sanatının yenilenmesi yolunda en önemli, en yürekli denemeler arasında yer alır. Teknik yapısı yönünden alışılmamış bileşikler yansıtan, “sprechistimme – konuşurcasına şarkı” biçimiyle söyleyeni ve dinleyeni şaşırtan, orkestralaması gürleyen, çatırdayan yapıt ilk oynanışında büyük tepkilere yol açmış, sonuçta üstünlüğünü onaylatmıştır.


Leave A Reply