Wright Kardeşler Kimdir

16

Wright Kardeşler hakkında kısa bilgi. Wright Kardeşler’in hayatı hakkında bilgi.

Wright Kardeşler

Wright Kardeşler

Wright Kardeşler ABD li mucit ve sanayici kardeşlerdir. Writght Wilbur (Melville/İndiana 1867-Dayton 1912), Wrigtht Orville (Dayton 1871-ay.y. 1948).

Advertisement

1892’de bir bisiklet yapım ve tamir atölyesi kurdular. Havacılıkta özellikle de planörlerle ilgilenerek yayınlar aracılığıyla kendilerini planörler ve uçuş teknolojisi konusunda yetiştirdiler. 1900’de Kuzey Carolina Eyaleti’ndeki Kitty Hawk’ta kurdukları kampta üç yıl boyunca bini aşkın uçuş denemesi yaparak havacılık tarihinin ilk motorlu uçuşunu gerçekleştirdiler. 1906’da uçağın patentini alarak seri üretime geçebilmek için ABD Savaş Bakanlığı’nın desteğini ve iznini istediler.

Yanıtın gecikmesi üzerine Fransa’ya giderek buradaki sanayicilerin desteğini aldılar. 1908’de seri üretime başlayarak kendi adlarını taşıyan şirketlerini kurdular. 1912’de Wilbur Wright’in tifodan ölmesi üzerine kardeşi şirket hisselerini satıp emekliye ayrıldı. Çalışmalarını planörler üzerine yoğunlaştıran Wright Kardeşler uygun teknikler geliştirmeye yöneldiler. Bunun yanında hafif bir motorun yapılmasını sağladılar. 1903’te kullandıkları Flyer-I’in motor ağırlığı 345 kg ve 12 BG gücündeydi. Sonraları geliştirdikleri uçaklarda motor gücünü arttırmaya ve aerodinamik sorunlarını aşarak ağırlık azaltmaya çalıştılar. Getirmiş oldukları yenilikler uçak endüstrisinin geliştirilmesine büyük katkılarda bulundular.


16 yorum

  1. Ulan teog bitti diye sukrettik projeler basladi bunlar bitcek sinavlar baslicak hic mi dinlenme hakkimiz yok ya

Leave A Reply