Y Harfi İle Başlayan Renkler – Baş Harfi Y olan Renkler Listesi ve Kodları

0

Y harfiyle başlayan renk isimleri nelerdir? Y harfi ile başlayan renkler, örnek resimleri ve heksadesimal, html renk kodları listesi.

Y Harfi İle Başlayan Renkler

Advertisement

Y Harfi İle Başlayan Renkler

Yeşil

Yeşil

Heksadesimal Kodu: #00FF00

Yeşil, görünen spektrumda mavi ve sarı arasındaki renktir. Baskın dalga boyu kabaca 495-570 nm olan ışık tarafından uyarılır. Boyama ve renkli baskıda kullanılan çıkarıcı renk sistemlerinde, sarı ve mavi veya sarı ve camgöbeğinin bir kombinasyonu ile oluşturulur; televizyon ve bilgisayar ekranlarında kullanılan RGB renk modelinde, diğer tüm renkleri oluşturmak için farklı kombinasyonlarda karıştırılan kırmızı ve mavi ile birlikte ek birincil renklerden biridir. Doğada yeşilin en büyük katkısı, bitkilerin fotosentez yaptığı ve güneş ışığını kimyasal enerjiye dönüştürdüğü kimyasal olan klorofildir. Birçok canlı, yeşil bir tonu kamuflaj olarak alarak yeşil çevrelerine uyum sağlamıştır. Krom içeriğiyle yeşil renkte olan zümrüt de dahil olmak üzere çeşitli minerallerin yeşil bir rengi vardır.

Optikte yeşil algısı, kabaca 495-570 nm dalga boyuna sahip enerjinin egemen olduğu bir spektruma sahip ışık tarafından uyarılır. Koyu-uyarlanmış insan gözünün hassasiyeti en fazla mavi-yeşil bir renk olan 507 nm’de, ışık-uyarlanmış göz ise en çok sarı-yeşil 555 nm’dir; bunlar çubuk ve koninin (sırasıyla skotopik ve fotopik) parlaklık fonksiyonlarının zirve konumlarıdır.

Advertisement
Yeşil gözler
Yeşil gözlerde yeşil pigment yoktur; mavi gözlerin rengi gibi, optik bir yanılsamadır; görünüşü, düşük veya orta melanin konsantrasyonu ile verilen stroma kehribar veya açık kahverengi bir pigmentasyonunun, yansıyan ışığın Rayleigh saçılması ile verilen mavi tonun kombinasyonundan kaynaklanır. Yeşil gözler en çok Kuzey ve Orta Avrupa’da yaygındır. Güney Avrupa, Batı Asya, Orta Asya ve Güney Asya’da da bulunabilirler. İzlanda’da kadınların% 89’u ve erkeklerin% 87’si mavi veya yeşil göz rengine sahiptir.  İzlandalı ve Hollandalı yetişkinler üzerinde yapılan bir araştırma, yeşil gözlerin kadınlarda erkeklerden çok daha yaygın olduğunu bulmuştur. Avrupalı Amerikalılar arasında yeşil gözler en son Kelt ve Cermen soyları arasında en yaygın olanıdır, yaklaşık% 16 dır.

Yeşil SARI

Yeşil-sarı

Heksadesimal Kodu: #ADFF2F

Yeşil-sarı, yeşil ve sarı renklerin bir karışımıdır. Yeşil-sarı”, 1958’de formüle edilen resmi bir Crayola mum boya rengidir. Yeşil-sarı, insan gözünün görebildiği ışık spektrumunun merkezine yakındır ve çok dikkat çekicidir. Bu nedenle, birçok acil durum aracı ve üniforma yeşil-sarı renktedir.

Yonca yeşili

 Yonca yeşili

Heksadesimal Kodu: #009E60

Yosun yeşili

Advertisement

Yosun yeşili

Heksadesimal Kodu: #ADDFAD

Yosun yeşili, yosuna benzeyen bir yeşil tonudur.


Leave A Reply