Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

0

Yağ lekesini çıkarmak için ne yapmak gerekir? Halı ve kıyafetlerdeki yağ lekelerini, şeffaf lekeleri çıkarmak için kullanılacak malzemeler ve yöntemler.

Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Yağ Lekeleri : Yünlü, ipekli ve pamuklu kumaşlardaki yağ lekeleri benzin veya karbon tetraklorür ile çıkartılır. Leke çıkarma işlemi şöyle uygulanmalıdır:

Leke olan yerin altına 4-5 katlı tülbent veya pamuk konur. Kumaşın tersine yukarıdaki ilaçlardan birisi ile silinir. Alttaki pamuk veya tülbent kirlendikçe değiştirilir. Leke çıkıncaya kadar, işleme devam edilir. Sonra bir elbise fırçası ile 10 – 15 dakika fırçalayarak ilacın uçması sağlanır.

Halıya Yağ Dökülmüşse: Hemen leke olan yere talk pudrası, tebeşir tozu, yemek sodası – hangisi varsa – bolca dökülerek faza yağ emdirilir. İyice fırçalandıktan sonra, benzinle batırılmış pamukla silinir veya amonyak konmuş deterjanlı suyun köpüğü ile silinir. Bunlardan başka piyasada satılan bazı ilaçlardan da faydalanılabilir. Bunları kullanmadan önce halının rengini soldurup soldurmayacağı denenmelidir.

Şeffaf Lekeler : Genelde yağların ve yağlı bileşiklerin yaptığı lekelerdir. Yağ, krema, dondurma, yemek lekeleri bu tür lekelerdir. Bu lekeler eritilerek ve emdirilerek çıkarılır. Bir eşya üzerine yemek döküldüğünde ilk yapılacak işlem, lekenin etrafa daha fazla yayılmasını önlemektir. Bunun için leke olan yer üzerine emici maddelerden bir tanesi tuz, un, talk pudrası, tebeşir tozu gibi bolca dökülür, fazla olan kısım emdirilir, fırçalanır. Geri kalan leke, kumaşın ve eşyanın özelliğine göre eritkenlerin birisi kullanılarak çıkartılır.


Leave A Reply