Yağlı Boya Nedir? Yağlı Boya Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Yağlı boya nedir? Yağlı boyanın özellikleri nelerdir? Yağlı boya ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı yazımız.

Ressamların kullandığı, yağda ezilmiş boyadır. Bu boyalarla yapılan tablolara yağlı boya resim denir. Ressamlar, eskiden içindeki maden oksitlerinden ötürü, başka başka renk alan killi topraklarla bazı bitkilerin özsularını karıştırır, istedikleri rengi elde etmeye çalışırlardı. Buna parlaklık vermesi için zamk karıştırıldığı da olurdu.

Boyaları yağla karıştırıp, hamur haline getirerek kullanma usulü uzun zaman gizli tutuldu. Bu usul, önceleri Hollandalı ressamların arasında yayıldı. Ancak bu çeşit boyalara, içine çok miktarda karıştırılan yağlar, neftler, havanın etkisiyle kararıyor, parlaklıklarını kaybediyor ve donuklaşıyordu. Bu durum XVIII. yüzyılın sonlarına kadar sürdü. Ressamlar ancak daha sonraları, dayanıklı boyalar yapmayı başardılar.

Her ressamın kendine has boya yapma usulü vardı. Kavanozların üzerlerine garip ve sahte isimler yazarak, içindekinin nasıl yapıldığını çıraklarından gizlerlerdi Fakat boyaların fabrikalarda yapılmaya başlanması üzerine, ressamlar da kullandıkları boyaları kendileri yapmaktan vazgeçtiler Bugün bile birçok fabrika hangi boyaları hangi maddelerden yaptıklarını gizli tutarlar Modern boyalarla yapılmış resimlerin de zamanla renk değiştirdiği olur Bu hal değişik fabrikaların çeşitli usullerle yaptıkları boyaları birbirine karıştırırken, kimyasal maddelerin de birbirine karışarak çeşitli reaksiyonlara sebep olmasından ötürüdür.

Ağaç ve madeni eşyalar, yapıların doğrama işleri, duvarları ahşap evler vs Hem dış etkilerden korunmak hem de güzel bir görünüş vermek için çeşitli yağlı boyalarla boyanır.

Advertisement

Leave A Reply