Yağmur Suyunu İçmek Güvenli Mi? Yağmur Suyunda Neler Bulunur?

0

Yağmur suyunu içmek güvenli midir? Yağmur suyunun için bulunanlar nelerdir, bu maddeleri vücudumuza almak tehlikeli olur mu?

yagmur

Kaynak: pixabay.com

Bilinen tüm sıvılar için su, en iyi çözücüdür; su bilinen herhangi bir maddeden daha fazla madde eritir. Malzemeleri çözme eğilimi aynı zamanda suyun içinde mineraller, oksijen, kimyasallar ve bakteriler bulunduğu anlamına gelir. Yağmur suyunun güvenliği, neler içerebileceğine veya taşıyabileceğine bağlıdır.

Yağmur suyunu içmenin güvenliği, su buharının geçtiği atmosferin temizliğine bağlıdır. Yağmurun nasıl toplandığı da suyun kalitesini etkiler. Yağmur, hava kirliliği kaynakları olmadan nispeten uzak bir alanda doğrudan havadan toplanır ve daha sonra bakterileri öldürmek için kaynatılırsa, yağmur suyunun içilmesi güvenli olabilir.

Su Döngüsü

Su Döngüsü İncelemesi

Su döngüsü, ayrıntılarında çok karmaşık olmasına rağmen, üç aşamaya sahip olarak genelleştirilebilir: buharlaşma, yoğunlaşma ve yağış. Buharlaşma, su molekülleri su buharı olmak için yeterli enerji kazandığında meydana gelir. Enerji genellikle güneşten gelen ısı enerjisinden oluşur, ancak bitki ve hayvan solunumundan içten yanmalı motorlara ve fabrika emisyonlarına kadar değişen kimyasal reaksiyonlar da atmosfere su buharı salar.

Su buharı atmosferde yüzer ve sonunda diğer su molekülleriyle birlikte topaklanır. Genellikle bu topaklanma başka bir yüzen parçacığın etrafında meydana gelir. Bu parçacıklar kimyasallar, toz, kurum, bakteri veya polenden olabilir. Su buharı tekrar sıvı olduğunda yoğuşma olur.

Su damlacıkları düşecek kadar büyük olduğunda, yağış başlar. Yağış yağmur, kar, dolu veya bir kombinasyon şeklinde olabilir. Dünya’nın yüzeyine geri dönen su toprak tarafından emilir; nehirlere, akarsulara, göllere veya okyanusa akar; bitkiler tarafından emilir; hayvanlar tarafından içilir; veya endüstri tarafından kullanılır, ancak er ya da geç su buharlaşır ve döngü devam eder.

Yağmur Suyu Hasadı

Yağmur suyu hasadının faydalarından biri mevcut hacimdir. Örneğin, 40 fit x 70 fit çatı alanına sahip bir yapıya düşen 1 inç yağmur yaklaşık 1.700 galon (6.600 litre) su verir. Su, yağmur varillerine ya da iniş borularına tutturulmuş sarnıçlarla tutulabilir. İlk akıntı toprağa yönlendirilirse, biriken toz, bakteri ve diğer kirletici maddelerin en azından bir kısmı temizlenecektir. Kalan kısım, en azından gıda dışı bitkilerin sulanması ve nispeten temiz olması halinde yaban hayatı su kaynakları için güvenli olabilir. Hasat edilmiş yağmur suyunun kullanılması, kamu sistemlerinden arıtılmış su miktarını azaltarak suyu korur.

Yağmur Suyunun Temizliği

Atmosferden düşen yağmur, dünyadaki en temiz su gibi görünecektir. Ne yazık ki, suyun çok farklı çözünmüş veya askıda malzeme taşıma kabiliyeti bunu güvensiz bir varsayım haline getirmektedir. Yağmur suyu nispeten saf olsa bile, toplama yöntemi yağmur suyunun temizliğini etkiler. Depolanan yağmur suyu da kirlenebilir.

Yağmurda Potansiyel Kirleticiler

Havadaki malzemeler, yağmur suyunu kirleten yağmur damlaları içinde çözülebilir veya askıya alınabilir. Örneğin, 1995 ve 1998 yılları arasında Los Angeles bölgesinde hava izlemesi, sakinlerin benzen, formaldehit ve bütadienin tavsiye edilen seviyelerinin yaklaşık beş katına maruz kaldığını göstermiştir. Bu kimyasallar yağmur fırtınaları sırasında atmosferden yere taşındı.

asit yağmuru

Kaynak: commons.wikimedia.org

Asit yağmuru

Hava kirliliğinden kaynaklanan sülfatlar ve azot oksitler kimyasal olarak su damlaları ile birleşerek asit yağmuru oluşturur. Yağmur suyu doğal olarak 5 ila 6 arasında bir pH’a sahiptir, bu da hafif asidiktir. Bununla birlikte, asit yağmuru 2’ye kadar düşük bir pH’a ulaşabilir, ancak genellikle yaklaşık 4’lük bir pH’a sahiptir. 2’lik en düşük asit yağmur pH’ı sirke (2.2) ve limon suyunun (2.3) pH’ına eşit olmasına rağmen, asit yağmuru İçmek için doğrudan zararlıdır. İnsanlara (ve diğer hayvanlara) doğrudan zarar asit yağmuru solumaktan gelir. Yağmur yağdığında veya duman oluştuğunda, atmosferin bağıl nemi yüzde 99 ila 100’dür. Bu noktada, solunum asit malzemeyi akciğerlere getirir. Astım, solunum yolu hastalığı veya solunum fonksiyon bozukluğu olan insanlar özellikle risk altındadır.

Yağmur Suyunda Bakteri

Çatılardan toplanan yağmur suyu muhtemelen kuş pisliği, küçük memeli saçılması ve organik ayrışma bakterileri içerir. Avustralya’da yapılan bir araştırma, havadaki bakterilerin bu bakteriyel yüke önemli ölçüde katkıda bulunduğunu gösterdi.

Yağmur suyu, kamu su arıtma tesislerinin kimyasallarından yoksun olduğu için bitkiler için daha iyi olabilir. Bununla birlikte, hasat edilen yağmur suyu gıda bitkilerinin sulanması için önerilmez. Su, meyve ve sebzelerin sulanması için kullanılıyorsa, su doğrudan bitkiye uygulanmamalıdır. Muhtemelen kontamine olmuş suyu sabahın erken saatlerinde bitki etrafındaki toprağa uygulayın ve buharlaşmanın ve ultraviyole maruz kalmanın bakterileri öldürmesi gereken güne kadar hasat işlemini geciktirin.

Toz, Kir, Duman ve Polen

Rüzgar, arabalar, yangınlar ve diğer faaliyetlerden kaynaklanan toz, kir, duman ve polen atmosferin bir parçası haline gelir. Su buharı parçacıkların etrafında yoğunlaşır. Toz, kir, duman ve polen yağmurla yere döner. Bu doğal malzemeler yağmur suyunda sağlık sorunları oluşturabilir.

Çatı Kirleticileri

Yağmur bir çatı boyunca yıkandığında, çatı ve oluk malzemelerinin parçacıkları akıştaki toz, kurum, polen ve havadaki kimyasallara katılır. Asbest, asfalt (petrol ürünü) ve metaller (kurşun ve bakır) gibi inşaat malzemeleri akışı kirletebilir.

Depolanmış Yağmur Suyunun Kirlenmesi

Toplanan yağmur suyu, sivrisinek larva istilasını önlemek için 10 gün içinde kullanılmalıdır. Kalıntı ve hayvan kirlenmesinin saklama kabına girmesini önlemek için elekler kullanılmalıdır. Kaynaklı sarnıçlar lehimden kurşunla kirlenebilir. Yağmur suyunu çamaşır suyu veya iyot ile arıtmak kimyasal kirleticileri temizlemez.


Leave A Reply