Yahyalı Yaylaları Nelerdir? Hakkında Bilgi

0

Yahyalı Yaylaları nelerdir, nerededir? Kayseri Yahyalı Yaylalarına nasıl gidilir, özellikleri, olanakları nelerdir, hakkında bilgi.

Advertisement

YAHYALI YAYLALARI

Kayseri, Kızılırmak ve Zamantı ırmaklarının hayat verdiği bir coğrafyaya konumlanır. İlin Erciyes dışında başlıca dağları güneybatıda Aladağlar, güneydoğuda Binboğalar, güneyde ise Toroslar’ın devamı niteliğindeki Soğanlı Dağları’dır. İlin en önemli yaylaları ise Erciyes Dağı ile birlikte Aladağlar ve Soğanlı Dağlarının eteklerine serpiştirilmiş. Özellikle Yahyalı ilçesindeki Gökoluk, Suna, Kavak, Karataş, Soğulcak ve Gücük yaylaları doğal güzellikleriyle mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Kayseri ilinin güneyine konumlanan Yahyalı ilçesi, Zamantı Irmağı ve Aladağlar Mili Parkı ile şehrin en çok ziyaret edilen bölgelerinden biri. İlçenin doğal güzelliklerini ise Kapuzbaşı ve Yeşilköy şelaleleriyle birlikte yaylalar oluşturmaktadır. Yerleşimin güneybatısına konumlanan yaylalar içerisinde Aksu Vadisinin başlangıç noktasındaki Gökoluk Yaylası öne çıkar. Aladağlar’ın doğu eteklerine konuşlanan yayla, ilçe merkezine 30 kilometre uzaklıktadır. Genelde çadır konaklama ve portatif kulübelerde konaklanan yayla, denizden 2 bin 250 metre yükseklikte. Doğanın koynundaki bu dingin mekânda yapraklardan süzülen çiy tanecikleriyle yüzünüzü yıkayıp bol oksijenli mis gibi dağ havasını ciğerlerinize doldurabilirsiniz. Baharla birlikte fışkıran taze sürgünler, boylarıyla hayranlık uyandıran boz tepeler, farklı bir renk senfonisi sunan orman dokusu ve doğuya doğru uzanan Aksu Vadisi size yarenlik eder.

Kayserinin en önemli tabiat alanı Aladağlar Milli Parkı sınırlarındaki Göloluk Yaylasından Teke Kalesi parkuruyla Hastahocanın Gölü üzerinden Yedigöller çanağına veya Maden Vadisi üzerinden Niğde ili Çamardı ilçesi Demirkazık Köyüne kamplı yürüyüş yapabilirsiniz. Adana – Niğde – Kayseri il sınırlarını kapsayan 55 bin 65 hektarlık bir alan içerisinde kalan milli park, Aladağlar kütlesinin etrafına yayılıyor.

Advertisement


Leave A Reply