Yakın Çevrenizde İnsanlığın Ortak Mirası Olarak Kabul Edilen Doğal ve Kültürel Varlıklar Var mı Araştırınız.

0
Advertisement

Yakın Çevrenizde İnsanlığın Ortak Mirası Olarak Kabul Edilen Doğal ve Kültürel Varlıklar ile ilgili aşağıdaki yapmış olduğumuz çalışmayı örnek kabul edebilirsiniz.

Yakın Çevrenizde İnsanlığın Ortak Mirası Olarak Kabul Edilen Doğal ve Kültürel varlıklar Var mı Araştırınız.
Türkiye’de yaşayan bir kişinin yakın çevresinde insanlığın ortak mirası olarak kabul edilen bir doğal ve ya kültürel bir varlığın olmaması neredeyse imkansız gibi bir şeydir. Neden mi? Bunun nedenini sanırım anlatmaya gerek yok! Sadece çevrenize bakmanız yeterli olacaktır.

Ben İzmir’de yaşıyorum ve sadece yakın çevreme baktığım zaman bile inanılmaz yerlerin varlığını görebiliyor bilebiliyorum. Örneğin Selçuk ilçesindeki Efes Harabeleri bütün dünyadan milyonlarca tursit çeken muazzam bir ören yeri. Bu kadar güzel bir şekilde günümüze ulaşmış çok az yer var. Efes Harabelerinden çok uzaklaşmadan 7 Uyuyanlar Mağarası ve Meryem Ana Evi gibi Hıristiyanların hacı olmak için geldikleri yerler neredeyse bitişik nizam birbirlerine yakınlar.

Selçuk Müzesi ve ardından da yakın dönemin kültür hazinesi olan Şirince Köyü’de yine orada…

Kuşadası, Didim tarafına doğru sallanırsanız eğer Milet gibi bir antik kent ile karşılaşırsınız. Bu kentin geçmişinde öyle büyük felsefeciler ve bilim insanları var ki inanılmaz.

Seferihisar, Gümüldür, Ortaca, Pamucak, Kuşadası, Didim sırası ile muazzam bir sahil şeridi sizleri beklemekte. Kuşadası Milli Parkını gezmeden dönmekte hiç olmaz. Alın size bir doğa mirası, doğa hazinesi.

Advertisement

Oradan İzmir’in merkezine hızlıca dönelim ve bu defa İzmir’in kuzeyine gidelim. Bu defada tıp biliminin ya da mesleğinin sembolü yılanın çıkış noktası olan antik Bergama şehri ile karşılaşırsınız. Efes kadar görkemli bir şekilde günümüze ulaşamamış olsa bile mükemmel bir halde denilebilir.

Hemen 20 dakika mesafede yer alan Manisa şehrine geldiğimizde ise Mimar Sinan’ın eserleri ve mesir macunu şenliklerine rastlarız. Bunlarda hem dünya hem de yerel kültür hazinelerimizdir.


Leave A Reply