Yakup Kadri Karaosmanoğlu Edebi Kişiliği

0

Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun kısa biyografisi ve edebi kişiliği ile ilgili bilgiler. Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun eserleri.

Yakup Kadri KaraosmanoğluÇağımızın en ünlü Türk romancılarındandır. 1889’da Mısır’da Kahire şehrinde doğdu. Ailece Manisalıdırlar. Altı yaşında iken annesiyle, babasıyla birlikte yurda geldi. Ortaöğreniminin bir kısmını Manisa’da, bir kısmını da İzmir’de yaptı. Yeniden Mısır’a döndüklerinden öğrenimini orada bir Fransız lisesinde tamamladı. 1908’de yurda dönüp İstanbul’da yerleşti. Gazetelerde çalışırken bir yandan da liselerde felsefe, edebiyat dersleri okutuyordu. Kurtuluş Savaşı yıllarında Anadolu’ya geçti.

Advertisement

Yakup Kadri Karaosmanoğlu 1924’te milletvekili seçildi. 1934’ten sonra yirmi yıl kadar Arnavutluk, Çekoslovakya, Hollanda, İsviçre, İran’da elçi olarak bulundu. 1954’te emekliye ayrılıp Ankara’ ya yerleşti. Kurucu Meclis üyeliğinde, daha sonra yeniden milletvekilliğinde bulundu. Daha sonra Anadolu Ajansı yönetim kurulu başkanlığı da yaptı.

Yakup Kadri Karaosmanoğlu edebiyat hayatına, 1909’da, Fecr-i Ati edebiyat topluluğunda başlamıştı. İlk eserleri romantik hikayeler, nesir biçiminde yazılmış şiirlerdi. Kısa bir süre sonra realizme (gerçekçiliğe) yöneldi, romanlarındaki bütün kişileri, konuları yurt, ulus gerçeklerinden aldı.

Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Kurtuluş Savaşı yıllarının destansal havasını yansıtan romanlar da yazdı. Romanları roman tekniği bakımından mükemmel olduğu kadar dil, anlatım, fikirler, tezler (ana davalar, görüşler, olaylarla kişileri özel açılardan inceleyişler) bakımından da üstün bir nitelik taşır. |

Romanları başta olmak üzere, hikayelerinde, daha başka çeşitli yazılarında kullandığı duru, sağlam yapılı dil günümüz Türkçe’sinin gelişmesine büyük ölçüde yardım etmiştir.

Advertisement

Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun deneme, makale, tiyatro, anı, gezi notları, roman, hikaye türlerinde birbirinden değerli pek çok eseri vardır. Başlıcaları şunlardır:

Romanları : Yaban; Bir Sürgün; Kiralık Konak; Hüküm Gecesi; Ankara; Nurbaba; Panorama.

Hikaye kitapları : Bir Serencam; Rahmet; Milli Savaş Hikayeleri.

Nesir biçiminde şiirleri : Erenlerin Bağından; Okun Ucundan.

Anıları, gezi notları : Zoraki Diplomat; Anamın Kitabı; Vatan Yolunda.

İncelemeleri : Atatürk; Ahmet Haşim.

Advertisement

Makaleleri, denemeleri : Ergenekon.

Tiyatro eseri : Mağara.


Leave A Reply