Yalanı Söküp Atmadan Gerçeği Dikmeye Çalışma Tutmaz Anlamı

0

Cenap Şahabettin’in Yalanı söküp atmadan gerçeği dikmeye çalışma, tutmaz sözünün anlamı nedir, hakkında kısa yazı, kompozisyon.

YALANI SÖKÜP ATMADAN GERÇEĞİ
DİKMEYE ÇALIŞMA! TUTMAZ.
(C. Şahabettin)

Yalancılığın etkin olduğu yerde, doğruluk yaşayamaz.

Yalancılık, bahçeyi saran yabanıl otlara benzer. Bahçe ve tarla işleriyle uğraşanlar, bu yabanıl otların ne kadar arsız olduğunu bilirler. Dikilen, ekilen sebzeleri, ya da çiçekleri hemen sararlar. Onlara yeşerme, büyüme fırsatı vermezler, kuruturlar. Sebze ve çiçekleri yetiştirmek için, yabanıl otları çapalamak, temizlemek gerekir.

Doğrular, gerçekler de, yalancılığın her yanı sardığı, etkin olduğu yerlerde yaşama fırsatı bulamaz. Yalancılık, bu kadar rağbet görür mü? diyeceksiniz. Bilgisizliğin, eğitimsizliğin, düzensizliğin olduğu yerlerde, değerler yer değiştirir. Ak ve kara birbirine karışır. Neyin yalan, neyin doğru olduğu kestirilemez olur. İşte bu kargaşalıkta, yalancılık yayılma; çevreyi yanıltma fırsatı bulur. Doğruları anlatmak ya da savunmak zorlaşır.

Böyle bir ortamda, yapılacak ilk iş, herkesi etkisi altına almış olan yalancılığı, toplumdan söküp atmaktır. Bu da insanları eğitmek, gerilikten ve bilgisizlikten kurtarmakla sağlanır.


Leave A Reply