Yangın İle İlgili Yazı

0
Advertisement

Yangın nedir? Yangının zararları, yangından korunma ve itfaiye teşkilatı ile ilgili yazı örneği.

Yangın İle İlgili Yazı
Yangın,
insanların can ve mallarını tehlikeye atan ciddi ve büyük bir felakettir. Yangınların büyük bir kısmı ihmaller sonucu insan eli çıkmaktadır. Söndürülmemiş bir ateş ve ya bir sigara izmariti, koskoca bir ormanın yanıp kül olmasına ya da büyük can ve mal kaybına yol açabilir.

Yıllar önce yangın insanlar için büyük bir tehlikeydi. 1655 yılında yangın söndürme tulumbasının yapılması, daha sonra da yangın söndürme hortumunun icadı ile yangınlar daha çabuk söndürülmeye başlandı. Günümüzde çok daha modern yangın söndürme araçları yapılmaktadır. Aynı zamanda yepyeni maddeler de bulunuyor farklı yangın şekilleri için farklı yangın söndürme tarzları bulunmaktadır.

Ülkemizde ilk İtfaiye Teşkilâtı 25 Ekim 1714 tarihinde kurulmuştur. İtfaiye Teşkilâtı’nın görevleri; yangının büyümesini önlemek ve yangını söndürmek, yangında mahsur kalanları kurtarmaktır. Bunlar İtfaiye Teşkilatlarının en öncelikli görevleridir.

Yanma olayı, havada yer alan oksijen ile oluşup gelişir. Ateşin hava ile temasını keserek yangını söndürmek için yanan bölgeye ıslak halı, kilim, battaniye gibi örtüler örtülür. Büyük yangınlarda tazyikli su kullanılır. Ayrıca yangın söndürme araçlarından püskürtülen köpükle ateşin hava ile teması kesilerek yangın söndürülür.

Advertisement

Leave A Reply