Yangınlardan Korunmak İçin Neler Yapmalıyız

0

Yangın hayatımızın bir gerçeği. Gerek insan kaynaklı hatalar sebebi ile gerekse de doğa olayları sonucunda her an yangın çıkabilir.

İşte bu sebeple yangından korunmak için neler yapmamız gerektiği ve nelere dikkat etmemiz gerektiği önemlidir. Hepsi aşağıda madde madde sıralanmıştır.

Advertisement
 1.  Her şeyden önce dikkatli ve tedbirli olmalıyız.
 2. Yanıcı, patlayıcı, çabuk tutuşan benzin, gaz yağı, ispirto, alkol, likit gaz gibi maddeleri bilinçli kullanmalıyız. Gerekli koruyucu tedbirleri almalıyız.
 3. Ütü, ızgara, fırın, soba gibi elektrikli ev aletlerinin sağlam olmasına büyük özen göstermeliyiz. Bunları dikkatli kullanmalıyız. İşimiz bitince düğmesini kapatarak ve ya fişini prizden çıkararak kapatmalıyız.
 4. Çocukların yanan soba, ocak ve kibritle oynamalarına kesinlikle müsade etmemeliyiz.
 5. Odun, kömür sobalarını dikkatli kullanmalıyız. Yanarken kapaklarını açık bırakmamalıyız.
 6. Yanıcı, patlayıcı ve çabuk tutuşan maddeleri ateşten uzakta bulundurmalıyız.
 7. Sigara içmemeliyiz. İçenler de yanar sigaralarını kül tablasında bırakmamalı, gelişi güzel söndürmeden atmamalıdır. Özellşikle ormanlık alanlarda bun daha fazla dikkat edilmesi gerekmektedir.
 8. Evde, okulda, iş yerlerinde elektrik tellerinin sıyrık olmamasına ve bağlantılarının uygun şekilde yapılmasına dikkat etmeliyiz.
 9. Gaz lambası, fener gibi aydınlatma araçlarını devrilmeyecek yerlere koymalı ve muhafaza etmeliyiz.
 10. Kullandığımız likit gaz tüplerinin kaçak yapmamasına sağlam olmasına çok özen göstermeliyiz. Tüpleri ısınmayacak biçimde kullanmalıyız
 11. Özellikle ormanlarda ve piknik yerlerinde kontrolsüz ateş yakmamalıyız. İşimiz bitince muhakkak ateşi söndürmeliyiz. Yanar kibrit ve sigara atmamalıyız.
 12. Evlerimizin, okulların bacalarını her yıl temizletmeliyiz.
 13. Okullarda ve iş yerlerinde yangın söndürme tüpleri ve araçları bulundurmalıyız. Bu araç ve tüplerin her yıl muntazam olarak bakımlarını yaptırmalıyız.
 14. Yangın çıktığı anda söndürmeliyiz. Zaman geçirmeden itfaiyeye haber vermeliyiz.
 15. İtfaiye yetişmeden önce yangını söndürmeye çalışırken kesinlikle can güvenliğimizi tehlikeye atmamalıyız.


Leave A Reply