Yanıklar Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Yanıklar ile ilgili olarak genel ve kısaca bilgilerin verildiği sayfamız. Aşağıda verilen bilgiler tıbbi tedavi amaçlı kullanılamaz sadece bilgi amaçlıdır.

Sıcak ve soğuk gibi etkilerle meydana gelir. Elektrik akımı ve bazı kimyasal maddeler de yanıklara sebep olur. Etkenin şiddetine göre ciltte hafif veya ağır şekiller gösteren yanıklar tıpta üç dereceye ayrılmıştır.

Birinci Derece Yanıklar. — Yanığa uğrıyan yerde acıma ve kızarıklık vardır. Organizmada başka bir reaksiyon meydana gelmez.

İkinci Derece Yanıklar. — Derinin üst kısmı yanmıştır. Vezikül denilen içi su dolu keseler görülür. Böyle bir yanıkta cildin mal-piki tabakası sağlam kaldığı için deri tekrar yenileşir. Eğer yanan satıh genişse şok, kan zehirlenmesi, şişlikler (ödem) ve ölüm husule gelebilir.

Üçüncü Derece Yanıklar. — Deri tamamen, hattâ daha alttaki dokularla birlikte yanmıştır. Yukarıda saydığımız şok, kan zehirlenmesi, ödem gibi haller ve ölüm, bu şekildeki yanıklarda daha çok görülür. Deri ve deri altı dokusu harap olduğundan üçüncü derece yanıklardan sonra yanık yerinde şekil bozuklukları, büzülmeler, derin izler kalır.

İkinci derece yanıklar daha iyi bir bakım ister. Yanık yer sıcak ve steril fizyolojik serumla yıkanır. Veziküller (su toplamış keseler) temiz şırıngalarla boşaltılır ve yanık deri kısımları kesilir. Daha sonra steril vazelin veya sulfamit, penisilin merhemleri sürülür. Ağrıya karşı morfin kullanılır. Şok ve kan zehirlenmesi gibi haller varsa önemle tedavi gerekir.

Advertisement

Üçüncü derece yanıklarda genel tedavi yukarıdaki gibidir. Yalnız yanık yerinde ileride meydana gelecek büzülmeler ve yara izleri dikkate alınarak pansumanlara büyük önem verilir ve cerrahî müdahaleler vaktinde yapılır.

Güneş yanıkları birinci derecede yanıklar gibi tedavi edilir.


Leave A Reply