Yanlış Hesaba Para Gönderirsem Ne Olur? Nasıl Geri Alabilirim?

0
Advertisement

Yanlış bir hesaba para gönderirsek neler olur? Yanlış bir hesaba para gönderdik daha sonra neler yapmalıyız?

İnternetin bankacılık sektöründe iyiden iyiye yayılması ve yerleşmesi ile birlikte birçok kişi EFT ve havale işlemlerini çok hızlı bir şekilde maç izlerken, film izlerken ya da kendisine güzel bir kahve yaparken hemen gerçekleştirebiliyor. Ancak bazen bu kolaylıklar bizlerinde kolayca hata yapmasına ve yanlış hesaba para göndermemize sebebiyet veriyor.

Ancak yanlış bir kişiye para göndermek aslında oldukça zor bir işlem :))). Diyelim ki havale yapıyorsunuz ve aynı banka içerisinde para göndereceksiniz. Size en son onay almak için önünüze gelen ekranda paranın hangi hesabınızdan çıkıp hangi kişi ya da kurumun hesabına gideceğini teyit etmenizi, onay vermenizi isteyen bir sayfa gelir. Bu EFT işlemlerinde de hemen hemen bu şekildedir. Eğer bu son onay ekranını iyice incelerseniz (çok kısa ve kolay bir işlemdir) yanlış kişiye ve ya hesaba para göndermenin önüne rahatlıkla geçerseniz.

Parasal Genişleme (QE) Nedir? Kantitatif Hareketlendirme Nasıl Çalışır?

Kaynak: pixabay.com

Ancak hepimiz insanız ve diyelim ki yanlış kişiye para gönderdiniz. Hemen bankanızın müşteri hizmetleri ya da paranızın bulunduğu şube ile iletişime geçin. Durumu anlatın. Eğer hesap sahibi ismi ile hesap numarası birbiri ile uyuşmuyorsa (EFT işlemleri için geçerli) zaten siz bir şey yapmasanız da para hesabınıza geri dönecektir. Ama olaki kayıtlı hesaplardan birine yani daha önce para gönderdiğiniz bir hesaba da yanlışlıkla para göndermiş olabileceğinizden hemen bankanız ile temasa geçin. Başka yapacağınız herhangi bir şey yok. Bankadaki personel zaten size yön gösterecek ve muhtemelen (tüm bankalar yapmaz) ıslak imzalı bir talep yazısını fakslamanızı ya da mail atmanızı isteyeceklerdir.

Bundan sonra banka paranın yanlışlıkla gönderildiği hesap sahibi ile temas kurar ve yanlış işlemi kendilerine anlatıp teyitte aldıktan sonra paranızı geri iade eder. Ancak yanlış kredi kartına para gönderirseniz bu parayı geri alamazsınız.

Paranın geçtiği hesap sahibinin insiyatifinde olan bu işlem can sıkıcı olabilir. Bu sebeple internet üzerinden yapılan Havale ve EFT işlemlerinde en son onay ekranı iyi incelenmelidir.

Advertisement

Leave A Reply