Yaşlara Göre Çocuk Oyuncakları

0
Advertisement

Yaş gruplarına göre çocuk oyuncakları nasıl olmalıdır? Yaşlara göre çocuk oyuncakları hakkında bilgiler.

oyuncaklarGünden güne gelişen çocukların, oyuncakları da yaşlarına göre değişmelidir. Bir çocuğun en çok hangi oyuncaktan hoşlanacağı önceden tahmin edilemez. Çocukların huyları değişiktir. Anneleri, babaları değişik karakterli insanlardır, yaşadıkları çevreler değişiktir. Bütün bunları göz önüne alarak, belli yaşlardaki çocuklara verilecek oyuncakları kesin bir şekilde kararlaştırmak kabil değildir. Yalnız, yıllarca süren araştırmalar sonunda, ortalama olarak belli yaşlardaki çocukların rağbet edecekleri oyuncaklar şöyle tespit edilmiştir:

Bebeklerin Oyuncakları (6 Aya Kadar)

Parlak renkli, yumuşak toplar, balonlar, küçük sevimli bebekler, Çocuğun gözü önünde bulundurulursa ilgi çekebilir. Çocuk birkaç ay sonra bu oyuncakları eline almak istiyeceğinden bunların yumuşak, kolay ele alınabilen, maddelerden yapılmış olmasına dikkat etmelidir, Elde sıkınca ses veren* lâstik bebekler bu çağdaki çocuklar için en güzel oyuncaktır. Salladıkça tatlı sesler çıkaran çıngırak gibi oyuncakları da bebekler pek severler. Bunların yıkanır cinsten olmasına, keskin yerleri bulunmamasına da dikkat etmelidir.

Altı Aydan Sonraki Devrin Oyuncakları

6 ayı geçiren çocukların çoğu oturmasını öğrenir. Çevrelerine karşı ilgileri artar. Onlara büyücek bebekler, yumuşak maddelerden yapılmış, sevimli oyuncak hayvanlar verilebilir. Bu yaştaki çocuklar, oyuncakları kucaklarına alıp sevmekten, okşamaktan hoşlanırlar. Suda yüzen bebek, sandal, balık gibi oyuncaklar da çocuğun banyo saatine ayrı bir neşe katar. Hele sudan ürken çocukları oyalamak için bu oyuncaklardan faydalanmak doğru olur. Tahta, plâstik bloklar çocuğu oyalar. Yalnız, bunların çocuğun ağzına alıp yutmasına imkân bırakmıyacak derecede büyük olmalarına dikkat etmelidir.

Advertisement

Küçük Çocuklar İçin

Çocuklar yürümeye başlayınca, yeni bir âleme girdiklerini hissederler. Oyunları da ona göre değişir. İple çekilen arabalar, küçük hayvanlar bu çağdaki çocukların belli başlı oyuncaklarıdır, Kolay parçalanıp yeniden eski biçimine sokulabilen oyuncaklar da faydalıdır Bu yaşlardaki çocuklar, ellerine geçeni paralayıp yefıiden yapmak hevesine kapılırlar. Kollan, bacakları, gövdesi kolayca ayrılıp takılabilen bebekler, onların pek hoşlarına gider. Ağlıyan bebekler, çeşitli müzik aletleri, her boyda top bu yaşların en uygun oyuncaklarıdır.

Koşan, Zıplıyan Çocuklar İçin

Üç tekerlekli bisikletler, tahta atlar, büyükçe arabalar, otomobiller çocuğu oyalar. Boya boyamaya hevesli çocuklara büyük boya kalemleri, geniş kâğıtlar vermelidir. Küçük kâğıtlar, küçük kalemler çocuğu sıkar. Bahçeli evlerde kum havuzları, salıncaklar, kova, kürek, tırmık gibi oyuncaklar hoşa gider. Bu yaşlardaki çocuklar büyüklerini taklide merak sardıkları için, evde kullanılmıyan eski şapkalar, eski elbiseler, pabuçlar çocuklar için kıymetli birer oyuncaktan farksızdır.

Bu yaşlardaki kız çocuklarda süs merakı artar, bebek oyunları oynamaya başlarlar. Alüminyum, plâstik yemek takımları, tahta dolaplar, koltuklar kız çocuklarının hoşuna giden oyuncaklardır.

Advertisement


Leave A Reply