Yaşlılar Haftası Nedir? Ne Zamandır? Anlam ve Önemi İle İlgili Yazı

0
Advertisement

Yaşlılar Haftası ne zamandır? Yaşlılar Haftasının önemi, amacı, hakkında yazı. Yaşlılar Haftası İle İlgili Yazı, kompozisyon örneği

Yaşlılar Haftası

Kaynak: pixabay.com

YAŞLILARA SAYGI HAFTASI
“18-24 Mart”

Doğum oranlarının düşmesi ve teknolojik gelişmelerin sağlık hizmetlerinde etkili kullanımı, bilinçli beslenme ve hareketli yaşam, ortalama yaşam beklentisinin uzamasına ve yaşlı nüfusun toplam nüfus içerisindeki payının artmasına olanak sağlamıştır. Yaşlı nüfus artış hızına paralel olarak yaşlılık ve yaşlı sağlığı konularında farkındalık yaratmak amacıyla “18–24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası” olarak anılmakta ve bu tarihlerde etkinlikler yapılmaktadır.

İnsanoğlu her canlı gibi doğar, büyür, yaşlanır, ölür. Bebekliğinde ailesinin yakın ilgisine muhtaçtır. Çocukluk ve gençlik yaşlarında annesi, babası, devlet, sosyal çevre hayata hazırlanmasını sağlar. Yetişkin bir insan olunca bir işi, mesleği olur. Bir aile yuvası kurar, çocukları olur. Onları besler, büyütür, eğitir, hayata hazırlar. Bunları yapıncaya dek yıllar geçer, saçlarına aklar düşer, yaşlanır.

Yaşlı kişiler gençliklerindeki enerjiyi, gücü kendilerinde bulamazlar. Yaşlılık belirtileri görülünce çocuklar gibi yakın ilgiye ihtiyaç duyarlar. Bu ilgiyi bulan yaşlılar; sağlıklı, güleryüzlü, neşeli, sevecen, yaşama bağlı olurlar.

Yakınlarından, çevredekilerden sevgi, saygı, ilgi görmeyen yaşlılar yaşama küserler, neşelerini yitirirler, karamsar olurlar. Karamsarlık insanın içini kurt gibi kemirir, yaşama sevincini yok eder, ömrü kısaltır.

Yaşlıların; gençliklerini, ailelerine, yurdumuza sağladıkları yararları dikkate alarak yalnız bırakmamalı, onları mutsuz edecek söz ve davranışlardan kaçınmalıyız. Onların ak saçlarına, çizgilerle süslenmiş yüzlerine bakıp yarınımızı, yaşlılığımızı göz önüne getirmeliyiz. Bu kaçınılmaz sona, yaşlılığa hazırlıklı olmalıyız, yaşlılara saygıda kusur etmemeliyiz. Büyükbabalarımızın (dede) anneannelerimizin, babaannelerimizin (nine) umudu olan biz çocuklar ve gençler büyüklerimizi saymalıyız.

Advertisement
Yaşlılar Saygı İle İlgili Şiirler

Bakıma muhtaç olan yaşlılara, hayırsever yurttaşların desteğiyle ayakta duran Darülaceze bakmaktadır. Parası olan kimsesiz yaşlılar resmi ya da özel huzur evlerinde bir aile yuvası sıcaklığında bakılmakta ve hoş tutulmaktadır.

Yaşlılara ilgi ve saygıyı anımsatmak, pekiştirmek için; Ankara da 1980’de “Yaşlıları Koruma Derneği” kurulmuştur. Bu derneğin il ve ilçelerde kurulmuş şubeleri vardır.

Dernek; yaşlılara karşı saygı ve ilgiyi yenilemek, gerekli gördükleri yaşlılara yardım yapılmasını sağlamak yoksul ve kimsesiz yaşlılara baktırmakla görevlidir.

Yetişmekte olan çocuklarımıza, gençlerimize gösterdiğimiz güleryüz, hoşgörü, ilgi ve sevgiyi biraz da yaşlılarımıza; ninelerimize, dedelerimize göstermekten geri durmayalım.

Yaşlıların düğünde, bayramda hatırını soralım, gönlünü alalım, taşıtlarda öncelik tanıyalım, sokakta, gerekirse yardımcı olalım.

Advertisement


Yorum yapılmamış

 1. Nuri Hakan Tataroglu on

  TANIMLAMAK
  İNSANLAR HAYVANLAR BİTKİLER
  ÜÇÜ DE BİRBİRİNİN HALİNİ HİÇ ANLAMAZ
  ZURNA DAVUL SAZ
  ÜÇ ÇALGININ DA BİRBİRİYLE İRTİBATI AZ
  KIŞ SONBAHAR İLKBAHAR YAZ
  İNSANIN ÜÇ DEVRESİ
  ÇOCUKLUK GENÇLİK YAŞLILIK
  KİŞİLERİN HOŞLANDIGI İKLİM
  NE SOĞUK NE SICAK ILIK
  Şair halk ozanı gezgin bezgın gurme araştırmacı yazar fanı bir kimse Nuri Hakan Tataroglu’na (Kocahoca) ait olan Kısa özgün güzel bir olan Tanımlamak şiirini okuyunuz,okuyunuz, yorumlarınızı yazınız, Ankara,2,12,2015

Leave A Reply