Yaya Geçidi İle İlgili Cümleler, Örnek Cümleler, Yaya Geçidi Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Yaya Geçidi ile ilgili cümleler. Yaya Geçidi kelimesi içeren örnek cümleler, Yaya geçidi nedir, özellikleri hakkında bilgi.

yaya geçidi

Kaynak: commons.wikimedia.org

Yaya Geçidi Kelimesiyle Gerçek, Mecaz ve Yan Anlamların Kullanıldığı Cümleler
  • Her sabah okula giderken yaya geçidinden karşıya geçiyorum.
  • Karşıdan karşıya geçerken yaya geçidini kullanmak güvenlidir.
  • Yaya geçitlerinde meydana gelen hak ihlallerinin önüne geçmek amacıyla ülkede ilk kez yaya geçidi radarı uygulaması devreye sokuldu.
  • Yaya Geçidi, caddelerde, yayaların güvenle geçebilmesi için ayrılmış geçit anlamına gelir.
  • Yaya geçidinin oradaki kırmızı boyalı evde oturuyoruz.
  • Düzce Belediyesi tarafından şehir içi ve kalıcı konutlar bağlantı yolundaki yaya geçitleri yenilendi.
  • Yaya geçidi levhası, yaya geçidinin olduğu bir yere yaklaşıldığını belirtmek için kullanılmaktadır.
  • Yaya geçitlerinde geçiş üstünlüğü yayalara aittir.
  • Yayalar, yaya geçidini kullansalar da sürücülerin yaya geçidini dikkate almadan geçeceği ihtimalini her zaman akıllarında tutmaları gerekir.
  • Şehir merkezindeki trafik akışında araç ve yaya güvenliğini sağlamak amacıyla cadde ve bulvarlarda yaya geçidi çizgisi çalışmasına başlandı.

Yaya Geçidi

Yaya geçidi, bir cadde üzerinde yayaların yolun karşısına geçmesi için özel olarak işaretlenmiş bölümdür. Yaya geçitleri sinyalizasyonlu yaya geçidi ve sinyalizasyonsuz yaya geçidi olmak üzere ikiye ayrılır. Sinyalizasyonlu yaya geçitlerinde araç sürücüleri ve yayalar ışıklara riayet etmelidir. Eğer yaya geçidinde sinyalizasyon bulunmuyorsa, araç sürücüleri yaya geçidine giren veya girmek üzere olan yayaya, durmak veya yavaşlamak suretiyle ilk geçiş hakkını vermelidir. Yaya geçitleri çoğunlukla kavşaklarda bulunmakla birlikte, araç trafiğinin yoğun, hız limitinin yüksek ya da yol genişliğinin fazla olduğu, karşıya geçişin tehlikeli olacağı bölgelerde de bulunabilir. Sürücüler bu tür yollarda yaya geçidi uyarı levhasını gördüğünde hızlarını azaltmalı ve dikkatli olmalıdırlar. Bunun dışında okul önlerinde ve alışveriş bölgeleri gibi yaya trafiğinin yoğun olduğu yollarda da kullanılır.

İşaretli yaya geçitleri genellikle kavşaklarda bulunur, ancak yoğun yollarda başka noktalarda olabilir. Ayrıca çok sayıda yayaların geçmeye çalıştığı (alışveriş alanları gibi) veya savunmasız yol kullanıcılarının (okul çocukları gibi) düzenli olarak karşıya geçtiği yerlere de kurulurlar. Kurallar, güvenliği sağlamak için yaya geçitlerinin kullanımını düzenler. Örneğin, bazı bölgelerde, sürücü ilerlemeden önce yaya geçidinin yarısından fazlasına ulaşmış olmalıdır.


Leave A Reply